KDE POMÁHÁ NADAČNÍ FOND ROLINE

Vozík pro Jiříka

Pomáháme zmírňovat dopady nespravedlností

Drahé kolegyně, drazí kolegové,

chceme se s Vámi podělit o příběh jednoho z našich zaměstnanců, pana Miroslava L., který je v ROLINE zaměstnán od června roku 2022 jako řidič MKD a jezdí v turnusovém režimu.

Pan Miroslav L. žije se svojí ženou na Chomutovsku a mají spolu dvě děti. Starší dcera se již osamostatnila, je dospělá, zdravá a úspěšná. Bohužel mladší syn neměl v životě takové štěstí a je mentálně postižený.

Jiřík se narodil manželům L. v roce 1991. V prvních dvou letech života Jiříka byl pozorován sice pomalejší motorický vývoj, nicméně jak se tak občas říká, kluci mohou být línější a nepřisuzovala se tomu velká váha.

Avšak po komplexním vyšetření v nemocnici v Motole přišla zdrcující zpráva, že Jiřík nebude nikdy zdravé dítě. I přes veškerou snahu a péči rodičů se u Jiříka nevyvinula jemná motorika. Navíc přibyly i jiné zdravotní komplikace. Od Jiříkových 6 let se začaly stupňovat epileptické záchvaty provázené atakami vzteku a zuřivosti. Rodiče již nadále nebyli schopni zvládnout zároveň péči o dceru a malého Jiříka. A tak byla rodina postavena před těžké rozhodnutí svěřit syna do ústavní péče na Chomutovsku, kde je dodnes.

Jiřík má těžkou skoliózu páteře, propadl se mu hrudník a díky tomu padá na jednu stranu. Neumí se najíst, obléct ani chodit. Jeho mentální stav odpovídá věku 1,5 – 2letého batolete. Je trvale odkázán na vozík.

I přes všechny handicapy Jiřík miluje kreslení a několik hodin denně kreslí autíčka. Také rád kouká na pohádky a hází si s míčky. Zbožňuje svoji starší sestru a vždy se moc těší, až ji uvidí.

Pan Miroslav L. nastoupil do ROLINE na turnusový režim také z toho důvodu, aby měl více dní volna a rodina si tak mohla pravidelně brát Jiříka domů. Dříve si brali chlapce pouze na víkendy a to bylo pro Jiříka velmi náročné, neboť to bylo mnoho změn v krátkém časovém úseku a zkomplikovalo to pak jeho návrat po víkendu do ústavu. Proto nás velmi potěšilo, že teď si může rodina užít Jiříka doma nepřetržitě 7-10 dní a to moc pomohlo k jeho větší psychické pohodě.

Rádi bychom rodině pomohli a všechny by nás jistě zahřálo u srdce, kdybychom se všichni v tomto předvánočním čase společně podíleli na pořízení vlastního vozíku pro Jiříka.

Momentálně má pouze ústavní, který je erární a často nemá ani opěry na nohy a při Jiříkově výšce skoro dva metry si umíte představit, že to není správné. Jiříkovi by moc pomohl polohovatelný mechanický vozík, který by byl nakonfigurovaný přesně na jeho postavu a potřeby. Aby se dal složit do auta, projel do výtahu, zpevnil a podepřel Jiříkovo tělo a zároveň mu poskytl pohodlí a komfort.

Kdo by měl zájem se s námi podílet na pořízení vozíku pro Jiříka, může přispět libovolnou částkou skrze Nadační Fond ROLINE, který je v kontaktu s panem Miroslavem L. a jeho rodinou.

Buďme k sobě štědří a laskaví, protože osud nám mnohdy staví různé překážky na našich životních cestách. Možnost mít kvalitní vozík, když nemůžu chodit, by nepřekonatelnou překážkou rozhodně být nemělo.

Děkujeme za Váš čas a příspěvek

Přispět můžete jednoduše naskenování QR kódu níže. Pokud chcete přispět:

500 Kč
200 Kč
100 Kč
libovolnou částku

Číslo účtu NF Roline u Raiffeisenbank je 7166721002/5500.

Společnost ROLINE jako zakladatel NF ROLINE, je jeho stálým donátorem.
Více o Nadačním fondu se můžete dočíst tady.

Se srdečnými díky a pokorou

Bc. Adéla Gužalovičová
Předsedkyně NF ROLINE

„Žel, že na konci života vidíme, jak málo jsme uskutečnili z těch dobrých věcí, které jsme v minulých letech hodlali vykonati. Proto nikdy dobré konání neodkládej na dobu pozdější.“
Jan Amos Komenský

Přejít nahoru