Roline

Zákaz kamionů v Praze se potýká s komplikacemi

30. 6. 2017

Praha aktivně usiluje o zákaz nákladních vozidel v rámci města. Zatím však naráží na odpor ministerstva dopravy a policie.

Hlavní město Praha poněkud narazilo s návrhem, který předkládá variantu, aby kamionová doprava byla odkloněna z centra města. S tím však nesouhlasí policie ani ministerstvo dopravy. Město má dvě varianty, jak kamiony odklonit z centra, snaží se prosadit tu agresivnější, tedy téměř kompletní omezení kamionové dopravy na území města. Výjimku mají mít pouze nákladní vozidla, která budou zásobovat střed města.

V případě zákazu by utrpěly silnice ve středočeském kraji

Ministerstvo dopravy je proti návrhu, a to z důvodu toho, že by kamiony Praha vytlačila mimo město, což by mělo za následek zvýšení tranzitní dopravy po silnicích středočeského kraje. Tyto silnice však na takovou zátěž nejsou stavěny. První návrh počítá s tím, že by vozidla s délkou nad 12 metrů měla vjezd zakázán s výjimkou městského okruhu mezi D1 a D11. Druhá varianta počítá s tím, že by i tento úsek byl pro vozidla tohoto typu neprůjezdný.

Praha pakliže s návrhem neuspěje, tak má v plánu nainstalovat na místech kudy nákladní vozidla projíždí, nové kamery. Systém by pak rovnou rozpoznával, zda byl porušen předpis a automaticky by vyhodnocoval přestupky a pokuty. Rovněž hodlá zakázat průjezd kamionů v ranních hodinách. Říčany již svůj zákaz spustily. Týká se vozidel s hmotnostní nad 12 tun. Nejvíce o zákaz v Praze usilují obyvatelé Spořilova, kteří jsou dopravou velmi zasaženi.