Roline

Výběr mýtného se šplhá k miliardě za jeden měsíc

21. 11. 2017

Výběr mýtného se za jednotlivé měsíce neustále zvyšuje a brzy prolomí miliardu korun.

Výběr mýtného v České republice stále posiluje. Není pochyb o tom, že doprava stále houstne a stává se mnohem intenzivnější. Za letošní říjen se na mýtném vybralo 960 milionů korun. Bude to tak zřejmě poprvé, kdy bude překročena miliarda korun. Dojde k tomu buďto za měsíc listopad či prosinec.

Meziročně stále roste výnos z mýtného systému

Meziročně se jedná o nárůst o 11,5%. Statistiky shromažďuje společnost Kapsch jako provozovatel celého systému. Hodně tomu napomohla zvyšující se intenzita dopravy a také fakt, že letos připadl 28. říjen na sobotu. Za minulý rok se celkově vybralo těsně pod 10 miliard. Letos se odhaduje celkový výnos na 10,4 miliardy korun.

Vozidla nad 12 tun tvoří 91% z celého zisku. Autobusy mají podíl pouze 1.42%. V českém mýtném systému je evidováno přes půl milionu vozidel. Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Celkem se výběr mýta vyšplhal na zhruba 86 miliard korun. Náklady na provoz systému činí přibližně 15 procent z celkové vybrané částky.

Od roku 2019 by měl být zvolen nový správce mýtného systému, který celou agendu převezme a začne systém spravovat sám. Díky tomu, že se výběrového řízení účastní také společnost Kapsch, tak je rovněž pravděpodobné, že desetiletý kontrakt získá znovu.