Roline

Volvo vydalo zprávu o bezpečnosti silničního provozu

12. 5. 2017

Společnost Volvo Trucks vypustila analýzu bezpečnosti silničního provozu, která se týká nákladních vozidel.

Volvo Truck vydalo zprávu s názvem „Volvo Trucks Safety Report 2017“. Ta popisuje, jak a proč vznikají nehody nákladních vozidel a případné možnosti předcházení těmto haváriím. Společnost provedla vlastní zjištění, a také převzala data od analytických společností, které se statistikou dopravních nehod zabývají.

Počet nehod klesá, následky jsou však stále velké

Za poslední desetiletí se počet vážných dopravních nehod s účastí nákladních vozidel snížil zhruba o polovinu. Jak ale šetření dokládá, nijak rapidně se nesnížil počet nehod nákladních vozidel se zranitelnými účastníky. Velmi časté nehody se týkají srážky s motocyklistou, cyklistou či chodcem. Ostatně z nákladního vozidla v určitých úhlech není takový účastník provozu pro řidiče viditelný.

Volvo tedy pracuje na nových technologiích a rozvíjí i ty stávající, které mohou řidiči pomoci k tomu, aby tyto subjekty nepřehlédl. Jsou to tedy zrcátka pro sledování prostoru kolem vozu, couvací kamery či kamera, která řidiči umožňuje vidět i do místa předního rohu vozidla u spolujezdce.

Velmi často se objevují případy, kdy řidič kamionu není připoután bezpečnostním pásem. To má za následek až smrtelná zranění. Společnost Volvo tvrdí, že až polovina nepřipoutaných řidičů by měla možnost přežít v případě, že by pás použili.

Výzkumný tým ART se zabývá těmito šetřeními od roku 1969 a i nadále shromažďuje data, analýzy a studie, které mají napomáhat bezpečnosti v silničním provozu.

Kompletní zprávu v českém jazyce lze stáhnout na tomto odkaze.