Roline

Volvo uvádí do prodeje vozy na zkapalněný zemní plyn

3. 11. 2017

Společnost Volvo hledá alternativní způsoby jak přejít na jiná paliva, než je nafta.

Většina automobilek ze svých testů došla k závěru, že nahrazení nafty plynnými pohony, jako je zemní plyn či bioplyn se zásadně, tak dojde u nákladních vozidel ke značnému snížení emisí. Zkapalněný zemní plyn by se měl stát zásadním konkurenčním palivem pro naftu. I proto se Volvo Trucks rozhodlo uvést tato vozidla na trh.

Volvo se snaží najít způsob, jak produkovat méně emisí při stejném výkonu

Snižováním emisí se zabývají v podstatě veškeré společnosti, které aktuálně vyvíjí nové vozy a motory. Do roku 2019 má dojít k významnému snížení produkce emisí. Alespoň takto se s tím počítá v rámci zákonů a vydaných zařízení.

Ačkoliv se jedná o fosilní palivo, tak v tomto případě se produkce emisí snižuje až o 20%. V případě použití bioplynu by došlo ke snížení emisí o 100%. Jedná se o nejčistší variantu pohonu. Zkapalněný metan je schopen velké komprese a do nádrže je možné jej dostat opravdu velké množství. Důležité by však bylo zajištění, aby při přepravě a tankování nedocházelo k únikům do ovzduší.

Pokud jde o bioplyn, tak ten se zatím vyrábí v malém množství, zatímco zemního plynu je v tuto chvíli relativní dostatek. V mnoha evropských zemích je zemní plyn také levnější než nafta.

Lars Mårtensson jako ředitel oddělení ochrany životního prostředí ve společnosti Volvo k tomu dodává:

„Sečteno a podtrženo, zkapalněný plyn tak pro těžkou a mezinárodní přepravu představuje nejlepší široce dostupnou a klimaticky šetrnou alternativu. Teď je však zapotřebí vyvinout plynem poháněná vozidla, která budou výkonem i spotřebou konkurovat vozidlům naftovým. Dalším požadavkem je i soustavné rozšiřování infrastruktury LNG. V obou těchto oblastech se nám podařilo dosáhnout velkého pokroku.“

Vozidla Volvo FH LNG a Volvo FM LNG mohou být vybavena 13litrový řadovými šestiválci, disponujícími výkonem 309 kW (420 k) nebo 338 kW (460 k). Těnto hodnotám pak odpovídá nejvyšší točivý moment 2100 N.m, resp. 2300 N.m. S těmito motory standardně spolupracuje dvouspojková převodovka I-Shift.

Volvo Trucks nabídne vozidla FH LNG a FM LNG s konfiguracemi podvozků 4x2, 6x2 a 6x4. Zákazníci mají mít dále možnost výběru z nádrží na 115 kg (275 l), 155 kg (375 l) nebo 205 kg (495 l) LNG a každé z vozidel má být vždy vybaveno i malou nádrží na naftu pro případy, kdy nebude možné natankovat zkapalněný zemní plyn.