Roline

Volvo představilo novou řadu tahačů

17. 1. 2018

Volvo se vytasilo se zcela novou řadou tahačů. Nabízí maximální komfort a výbavu pro řidiče.

Celých 15 let to trvalo, ale fanoušci a majitelé vozových parků značky Volvo se konečně dočkali. Volvo nyní přijíždí se zcela novou řadou tahačů. Tato řada se zatím týká pouze Ameriky, není však vyloučeno, že by se časem nemohla dostat i do Evropy. Nové tahače mají řidičům nabídnout ten nejvyšší komfort.

Maximální pohodlí a zážitek pro řidiče

Hodně tlačítek bylo nově přesunuto na volant. Důvod je prostý. Řidič by měl ruce z volantu sundávat co nejméně. Veškeré podstatné informace jsou dostupné na centrální obrazovce. Nechybí také speciální místo s pogumovaným povrchem, aby z něj věci nesjížděly. Updatem přešel také infotainment, který nabízí Apple CarPlay i Android Auto. Sedačky nabízejí chlazení i vyhřívaní a disponují excelentním pružením.

Pro odpočinek jsou zde dvě postele. Televize, lednička a mikrovlnná trouba jsou povinnou součástí každé kabiny. U postelí můžeme samozřejmě počítat s množstvím odkládacích prostorů. Novinkami jsou i USB a 12V zásuvky. Výhodou je i fakt, že z dolního lůžka může řidič ovládat klimatizaci, zamknout kabinu, případně spustit alarm. Ve verzi VNL 760 má spací část délku 178 cm, verze VNL 860 nabízí na spaní až 196 cm, takže dostatek kvalitního spánku zde čeká i na podstatně vyšší řidiči.

Exteriér a parametry

Přesuneme se k exteriéru a pohonu. Aerodynamika byla hodně změněna, díky ní se prý zmenší spotřeba o jedno procento. Dizajn je opravdu pěkný, a určitě nadchne i člověka, kterého tahače příliš nezajímají. O pohon se stará motor s označením D13, řadový šestiválec, který je v nabídce v různých výkonech: od 380 do 507 koní s kroutícím momentem od 1 966 do 2 508 Nm.

V motoru se využívá složené turbo, které po roztočení klasické turbíny zároveň roztočí i další turbínu, která je spojena s klikovou hřídelí motoru. Díky takovémuto systému se dosahuje maximální kroutící moment již v 950 otáčkách. Vrcholem bude motor Cummins X15 s výkonem 572 koní. Každý z motorů může být spárován s převodovkou Volvo I-Shift, která je dostupná s 12,13 a 14 rychlostmi. A protože se jedná o americký trh, na výběr bude i šestistupňový automat značky Allison. Podvozek může být konfigurován následovně: 4×2, 6×2, 6×4. Bohužel, tenhle krasavec bude pouze na americkém teritoriu.