Roline

V září se meziročně vybralo na mýtném o 4% více

20. 10. 2017

V září se se vybralo na mýtném o něco více, než v předchozím roce.

Na mýtném se meziročně vybralo v září o 4% více. V září se vybralo 896 milionů korun. Za letošní tři čtvrtletí se vybralo 7,7 miliardy korun. Meziročně tak došlo rovněž k růstu o 4%. Podle společnosti Kapsch stojí za tímto zvýšením, zlepšení hospodářské situace v České republice.

Za září přes 40 milionů transakcí

V září bylo uskutečněno přes 40 milionů mýtných transakcí. Intenzita kamionové dopravy se zvýšila o 5%. Podíl vozidel, které splňují emisní normu Euro VI, se zvýšil na 51%. To znamená, že se většina dopravců snaží svůj vozový park udržovat aktuální. Výběr mýtného probíhá v České republice od roku 2007. Celkově již bylo vybráno přes 85 miliard korun. Náklady na provoz činí 15% ze zisku.

Z nynějších 230 kilometrů silnic první třídy se od roku 2019 rozšíří výběr mýtného o dalších 900 kilometrů. Rovněž aktuálně probíhá výběr nového správce mýtného systému. Tím se může stát společnost Kapsch či zcela nový provozovatel. Ve hře tedy zůstávají  slovenský výběrčí SkyToll, maďarský National Toll Payment Services, nebo německá firma T-Systems.

Od minulého týdne, se však výběrem nového správce mýtného systému, zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Prošetření probíhá na základě podnětů od společnosti Kapsch a také Nadačního fondu pro korupci miliardáře Karla Janečka. Dle všeho tendr znevýhodňoval některé uchazeče a společnost Kapsch si stěžovala na přílišný rozsah informací, který ministerstvo poskytuje jednotlivým uchazečům.