Roline

V ČR zřejmě vznikne testovací okruh pro autonomní vozidla

2. 11. 2017

Autonomní vozidla by se v České republice mohla testovat na speciálním okruhu.

Česká vláda plánuje, že by na našem území mohl vzniknout testovací okruh pro vozidla bez řidiče. Česko by tak reagovalo na vývoj posledních technologií v rámci automobilového průmyslu. Autonomní vozidla se mají časem stát naprosto běžnou součástí vozového parku.

Na našem území by se mohly testovat autonomní vozy

České automobilky by tak mohly testovat vlastní autonomní vozy přímo na svém území. Koncepci tohoto okruhu schválila vláda. Rozvoj těchto vozidel bude probíhat i v českých automobilkách, toto by byl zásadní milník pro jejich vývoj.

Nejprve je třeba vytvořit a schválit koncepci proveditelnosti. S tou se počítá do poloviny příštího roku. Další možností, jak testovat tyto vozy je povolit jim možnost jízdy po nové dálnici D8 v Ústeckém kraji, případně se zvažuje dálnice D2 mezi Brnem a Bratislavou. Zájem o testování projevila i některá města jako je Ústí nad Labem či Mladá Boleslav. Ti stojí o to, aby tato vozidla běžně jezdila v ostrém provozu.

Inteligentní prvky už jsou v ČR použity

Prvky chytrých silnic jsou testovány i v České republice. Jde o jakési propojení vozidla s vozovkou, která pak následně posílá informace o svém stavu, podmínkách a dokáže varovat řidiče i před hrozící kolizí. Do budoucna se počítá s tím, že by vozidlo dokázalo zastavit na základě pokynů systému. To znamená, že řidič by vůbec nemusel zasáhnout.

V rámci projektu C-Roads jsou tyto prvky nasazeny na Pražském okruhu mezi Rudnou a Mirošovicemi. Prjekt poběží do roku 2020 a podobné inteligentní prvky se mají objevit i na dálnicích D1, D5 a D11. Použity budou i ve městech a v městské hromadné dopravě.

Na vývoji a aplikaci prvků chytrých komunikací spolupracuje stát například se společnostmi AŽD Praha, Intens Corporation, operátory O2, T-Mobile nebo s pražskou ČVUT.