Roline

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prošetřuje další podnět ohledně mýtného tendru

8. 2. 2018

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže má další důvod zabývat se mýtným tendrem. Dle společnosti Kapsch je soutěž nerovná pro všechny subjekty.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nyní zahájil na podnět společnosti Kapsch již třetí správní řízení s ministerstvem dopravy. Řízení se bude týkat vyhlášeného mýtného tendru. Úřad to potvrdit ČTK. Kapsch nehodlá obsah námitek komentovat, ale podle informací ČTK firma zpochybnila deklarovanou technologickou neutralitu výběrového řízení. Ministerstvo tento podnět označuje za další snahu, jak tendr zastavit.

Kapsch je také nespokojen s podmínkami tendru

,,Potvrzujeme, že jsme před nedávnem podali k ÚOHS další námitky týkající se probíhajícího mýtného tendru, nicméně víc v tuto chvíli nechceme komentovat,“  uvádí mluvčí společnosti Kapsch.

,,Je to zjevně další snaha zastavit běžící mýtný tendr, abychom nemohli v březnu srovnat nabídky všech čtyř konsorcií firem, které se kvalifikovaly. Kapsch se svými podněty doposud neuspěl, naposledy ÚOHS zamítl jejich návrh na zastavení mýtného tendru 1. února. Před klíčovým termínem 8. března pociťujeme zesilující tlak na zboření probíhajícího výběrového řízení na provozovatele mýta,“ doplňuje mluvčí ministerstva dopravy Jakub Stadler.

Společnost Kapsch podala stížnost, v níž dokládá, že tendr upřednostňuje zejména společnosti, které mají zkušenosti s provozem satelitního systému, přičemž Kapsch v současné době a následně plánuje využití mikrovlnného systému. Dle vyjádření firma je téměř jednoznačné, že nově nebude možné využít mýtného systému na principu mikrovln.

Aktuálně probíhá druhé kolo

Ministerský tendr je momentálně v procesu druhého kola, kdy čtyři uchazeči bojují o získání zakázky. Původní termín podání nabídek byl z 11. ledna posunut na 8. března. Po roce 2019 se počítá s tím, že bude nově zpoplatněno dalších 900 kilometrů silnic první třídy z nynějších 230 kilometrů. Rozšíření již dříve posvětila vláda. V současné době je zpoplatněno 1400 kilometrů dálnic a silnic I. třídy. Mýtné se v České republice vybírá již od roku 2007 a za tu dobu se vybralo 77,5 miliardy korun.

Antimonopolní úřad v listopadu minulého roku vydal předběžné opatření, podle něhož ministerstvo dopravy nesmí s vítězem výběrového řízení podepsat smlouvu. Ministr dopravy v demisi Dan Ťok obvinil příslušné orgány z nestandardního postupu při šetření tendru.

Do výběrového řízení na provozovatele mýtného systému po roce 2019 se hlásí současný provozovatel Kapsch, slovenský výběrčí SkyToll, maďarský National Toll Payment Services a německá firma T-Systems.

Plánované rozšíření poplatků na další silnice I. třídy je značně kritizováno Svazem průmyslu a dopravy, Hospodářskou komorou, Česmadem, Asociací krajů, odbory a také téměř 400 starosty obcí, kterých se toto zpoplatnění týká. Problém by mohl nastat v tom, že úseky které budou nově zpoplatněny, by se řidiči snažili objíždět, a to právě skrze tyto vesnice. V současné chvíli se však ministerstvo dopravy nejvíce bojí toho, že bude mýtný tendr zrušen a došlo by tak k rapidnímu zdržení.