Roline

Toyota bude testovat vodíkový pohon u kamionů

28. 6. 2017

Společnost Toyota vyzkouší vodíkový pohon v USA a podle výsledků bude řešit případnou masovou výrobu.

V poslední době se spousta výrobců automobilů snaží najít alternativní řešení pro silniční dopravu, co se pohonů týče. Nejvíce skloňovaná je v tomto směru elektřina a elektromotor. Většina automobilek, která se alternativními pohony v současné době zabývá, na tento druh vsází. Jsou tu však i výrobci, kteří zkoušejí i další alternativy.

Vodíkový pohon jako další alternativa

Nedávno jsme si tu představili kamiony od Scanie, které budou k jízdě potřebovat vodík. Také Toyota se pokusí si na trhu ukrojit část z pomyslného koláče. Vodíkový pohon se zatím příliš neosvědčil. Je to také dáno tím, že čerpacích stanic na vodík je naprosté minimum.

Toyota je ale přesvědčená, že našla využití pro tento pohon. Jednalo by se o nákladní vozidla, která jezdí opravdu velké vzdálenosti. Toyota tak představila takzvaný Project Portal. Kamion by měl uvézt 35 tun a na jedno naplnění vodíkem až 320 kilometrů. Podobně jako osobní automobil Toyota Mirai využije náklaďák dva palivové články, které budou doplněny 12 kWh baterií. Výkon by měl být 670 koní.

CNG má zatím mnohem více čerpacích stanic

Prvotně se tyto vozy budou testovat v USA. Podle toho jak se jim bude dařit na tamním trhu, tak bude Toyota zvažovat další postup ohledně rozvoje této technologie. V současné době například v Evropě funguje pohon na zemní plyn. Ten má oproti vodíkovému pohonu značnou výhodu. Čerpacích stanic je totiž poměrně dost, aby bylo možné s těmito vozidly zdolávat určité trasy.