Roline

Tesla Semi byla odhalena- jaká je cena, specifikace a vzhled?

20. 11. 2017

Společnost Tesla konečně odhalila finální parametry a design u nákladního vozidla Tesla Semi.

Společnost Tesla po několika odkladech konečně odhalila nákladní vozidlo, které slibovalo revoluci v nákladní dopravě. Tesla Semi se oficiálně představila na oficiálních fotkách a byly také zveřejněny specifikace tohoto vozidla.

Tesla uvádí, že tahač dokáže zrychlit z 0 na 100 za pouhých 5 sekund. Pokud bude kamion plně naložen na maximální užitečné zatížení, tak se z 0 na 100 dostane za 20 sekund. Tesla Semi se hodně zaměřuje na aerodynamiku, tedy dle slov Elona Muska je koncipována jako kulka, která rozráží vzduch. Nejdůležitější je však dojezd. Na jedno nabití dokáže kamion ujet až 800 km při rychlosti 96 km/h a to v maximálním zatížení.

Jak uvnitř?

Kabina působí poměrně futuristicky ale rovněž i dosti stroze. Nabízí totiž pouze sedadlo, volant a dva velké displeje. Stejně jako u jiných vozidel od Tesly, není třeba řadit. Zrcátka nahrazují právě dva velké displeje. V interiéru je dokonce možné se postavit a sedadlo je umístěno i s volantem v prostředku vozidla.

Tesla Semi má čtyři nezávislé motory, přičemž každý pohání jedno zadní kolo. Zásadní je však dobíjení. Velkým otazníkem do oznámení bylo, jak se bude celý truck dobíjet. Tesla chce, aby byly dostupné stanice Megacharger, které by umožnily dobíjet náklaďáky téměř všude a rychle. Díky tomu by se daly tyto vozidla dobíjet během nakládek či vykládek.

Nabíjení a dojezd

Dobíjení je navíc velmi efektivní. Během půlhodiny se dokáže vozidlo nabít na takovou hodnotu, aby dokázalo ujet 640 km. K tomuto nabití mu stačí 30 minut. V porovnání s dieselovými vozidly ušetří Tesla Semi až 20% nákladů a nehrozí zde produkce emisí. Pokud vozy budou jezdit v koloně, tak dokáží ušetřit až polovinu běžných nákladů na provoz.

Tesla garantuje spolehlivost svých vozidel na milion mil, tedy 1,6 milionu kilometrů. Pokud jde o nabíjení ze stanic Megacharger, tak ty dokážou přijímat sluneční energii pomocí solárních panelů a následně ji ukládat do powerpacků. Z těch se poté bude čerpat energie. Mělo by tak jít o velmi levný odběr elektrického proudu. Baterie jsou pak umístěny v podvozku vozidla.

Poruchovost má být velmi nízká

Tesla uvádí, že pokud selžou dva ze čtyř motorů, tak i tak je schopná Tesla Semi jet dál. Elon Musk navíc slibuje, že jejich přední sklo vydrží i termonukleární reakci, nedojde tedy k jeho prasknutí na cestách. Tesla Semi nemá klasické brzdové destičky, ale brzdí samotnými motory u jednotlivých kol. Díky tomu nedochází k žádnému opotřebení destiček. Tesla Semi nemá žádné složité systémy jako diferenciál, výfukový systém, řazení atd.

Vozidlo nabídne nejnovější typy bezpečnostních systémů. Bude schopno hlídat jízdu v pruzích, sledovat rozestupy mezi vozidly, tedy nebude chybět ani režim autopilota na dálkových trasách. V případě hrozící kolize by mělo vozidlo samo zastavit. Pokud by se řidiči udělalo zle, dojde k odeslání nouzové informace na dispečink, přičemž bude přivolána pomoc.

Tesla Semi se začne vyrábět v roce 2019. Již nyní je možné si ji rezervovat za poplatek 5000 dolarů. Cena jedné nákladní Tesly by se měla pohybovat od 4 do 10 milionů korun. Vypadá to, že některé modely totiž budou mít nižší kapacitu baterií.