Roline

Termín tendru pro výběr nového provozovatele mýtného systému byl posunut

21. 8. 2017

Termín přihlášek do tendru na nového provozovatele mýtného systému byl posunut.

Ministerstvo dopravy se rozhodlo posunout termín pro podání přihlášek do tendru na nového provozovatele mýtného systému. Ze 14. srpna je tak termín posunut na 24. srpna. Dle ministerstva jde o posun v řádu dní, tedy není důvod k obavám, že by se nestihlo celé řízení.

Výběr nového provozovatele proběhne dvoukolově

V prvním kole projdou pouze uchazeči, kteří splňují požadavky a mají prokazatelné zkušenosti v této oblasti. Cenová nabídka v prvním kole nebude projednávána. Do druhého kola postoupí 5 kandidátů, kteří budou předkládat cenovou nabídku. Po projednání nabídek bude finálně vybrána jedna z firem. V první polovině příštího roku by již měl být znám vítěz soutěže.

Během následujících 10 let, tedy od roku 2019, se počítá s rozpočtem 29 miliard korun na provoz mýtného systému. Ministerstvo předpokládá, že se podaří cenu srazit na nižší hodnotu. Nový provozovatel systému může zachovat stávající systém výběru anebo může zvolit zcela nový. Současný systém mikrovlnných bran by mohl být nahrazen například satelitním systémem pro výběr.

Součástí soutěže je rovněž požadavek na rozšíření mýtného systému i pro silnice I. třídy z původních 230 kilometrů na 1140 kilometrů. Mikrovlnné brány jsou k výběru používány od roku 2007. Za 10 let provozu se vybralo 77,5 miliardy korun. Roční náklady se pohybují okolo 1,5 miliardy korun.

Jednotný celostátní mikrovlnný systém podobně jako v Česku funguje v pásu zemí od Itálie, přes Rakousko, Polsko a Bělorusko. Naopak satelitní systém využívají Německo, Slovensko, Maďarsko a částečně Belgie, která jej kombinuje s mikrovlnou variantou.