Roline

Tendr na provoz mýtného bude řešit soud

4. 5. 2017

Tendrem pro další provoz mýtného systému se bude opět zabývat soud.

Tendrem na následující provoz mýtného se bude zabývat soud. Dle konkurenční společnosti SkyToll k řádnému tendru nedošlo a společnost Kapsch, tak získala smlouvu na dodání systému neoprávněně. Mýtný systém se v České republice neustále vyvíjí a i v dalších letech se plánuje jeho rozšíření na další silnice a dálnice.

Tendr prý neproběhl řádně

Společnost SkyToll podává žalobu proti březnovému rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Úřad v prvním případě rozhodl, že Kapsch získal novou smlouvu na více než pět miliard korun nezákonně a potrestal ministerstvo dopravy pokutou milion korun.

V Česku je mýtný systém zaveden od roku 2017, kdy výběr probíhá pomocí mikrovlnných bran. Výběr nyní probíhá na 1400 kilometrech dálnic a některých částech silnic první třídy. Na silnicích první třídy je zpoplatněno 230 kilometrů silnic. Do roku 2019 se počítá s rozšířením systému na 900 kilometrů. Za deset let provozu se na mýtném v České republice vybralo již 77,5 miliardy korun. Jen za loňský rok to bylo 9,89 miliardy korun.