Roline

Švédsko vyvíjí nákladní vozidlo naprosto bez řidiče

27. 7. 2017

Ve Švédsku vzniká nákladní vozidlo, které bude jezdit naprosto bez řidiče.

Autonomní vozidla jsou u spousty automobilek tím, čím se výrobci chtějí do budoucna zabývat. Ačkoliv se nástup těchto vozidel odhaduje až za nějakých 5-7 let v případě většího rozšíření, již nyní probíhá aktivní testování těchto prostředků.

T-Pod by měl v budoucnu nahradit malé dodávky

Nový švédský koncept společnosti Einride je unikátní tím, že nemá prostor pro řidiče a zcela samostatně se tak bude pohybovat po silnicích a dálnicích. Vozidla by se měla pohybovat na detailně zmapovaných trasách. V případě, že by mělo vozidlo potíže se někde pohybovat, může jej převzít dálkově operátor z centrály.

Auto má zatím název T-Pod a na jedno nabízí, dokáže ujet až 200 kilometrů. Jedná se tedy o elektromobil, který uveze až 20 tun. Projekt je zatím testován a v současné chvíli nenabízí ono řízení na dálku. To bude dostupné od letošního podzimu. Odhaduje se, že už v roce 2020 by mělo jezdit až 200 vozů.

Švédsko v současné době patří mezi špičku start-upů. Díky tomu se předpokládá, že rovněž T-Pod by měl být velmi schopným dopravním prostředkem a hlavně pomocníkem při převozu větších nákladů.