Roline

Středočeský kraj pořídí dynamické váhy pro vážení vozidel

1. 6. 2017

V Říčanech, Neratovicích a Ovčárech budou brzy instalovány dynamické váhy.

Středočeské hejtmanství pořídí troje dynamické váhy. Ty budou umístěny na silnice, po kterých často projíždějí nákladní vozidla. Fungovat budou na silnicích druhé třídy v Říčanech u Prahy a Neratovicích a Ovčárech na Mělnicku. Kraj má v plánu také nákup 90 ukazatelů rychlosti a rovněž také 8 úsekových radarů.

Poněkud paradoxní se může zdát pořízení váhy v Říčanech u Prahy. Město totiž v létě vyhlásí stopku kamionům nad 12 tun. I nadále, ale silnice 101 poslouží jako dálniční přivaděč. Ve městě je však o váhu zájem, dle města i tak bude spousta nákladních vozidel, která zásobují lokální firmy a zásobují logistické areály v okolí.

Ukázka podoby dynamické váhy z Velkého Meziříčí:

Dynamické váhy fungují tak, že jsou schopny vozidlo zvážit za jízdy a zjistit o něm veškeré údaje. Tyto údaje jsou odeslány na příslušný úřad. Pokud byly porušeny předpisy, tak bude úřad příslušného dopravce pokutovat.

Starosta Říčan Vladimír Kořen k tomu dodává: "Je prokázáno, že velkou část přetížených vozidel tvoří menší auta, kde nápravový tlak i výsledný vliv poruchy komunikací je často vyšší než u kamionové dopravy."