Roline

Stát nezveřejní seznam firem, které se o tendr mýtného systému uchází

25. 8. 2017

Ministerstvo dopravy nebude zveřejňovat seznam firem, které budou bojovat o post provozovatele mýtného systému.

Včerejším dnem skončila možnost přihlásit se do tendru, který určí nového provozovatele mýtného systému v České republice. Nově vybraný provozovatel by měl mít celý systém na starost v letech 2019 – 2029. Jak to ale vypadá, tak celý výběr proběhne v anonymitě. Zákon prý v současné podobě neumožní zveřejnit názvy firem, které se přihlásily.

Seznam firem zveřejněn nebude

Ministerstvo zatím nechce zveřejnit seznam firem. Údajně mu to nedovoluje zákon. Zveřejněn tak bude pouze počet účastníků této soutěže. Dan Ťok dodává, že chce, aby byla zachována maximální transparentnost, a tak hodlá lidem poskytnout co nejvíce informací. Tvrdí, že nehodlá připustit blamáž z roku 2005, kdy byl tendr nakonec vyšetřován parlamentní komisí.

Ze známých a téměř jistých zájemců je možné jmenovat společnost Kapsch. Ta provozuje stávající systém a hodlá se ucházet o prodloužení kontraktu. Firma je největším globálním provozovatelem mýtných systémů vůbec. Společnost se pozastavuje nad tím, že stát vůbec zvažuje změnu současného systému a případné vybudování jiného.

Dále je ve hře společnost CzechToll. Ta vznikla teprve nedávno, ale jedná se o odnož slovenské společnosti SkyToll. Za společností stojí nejbohatší čech Petr Kellner. Svým způsobem tak Petr Kellner má šanci zasáhnout do tendru na dvou frontách. Společnost Kapsch velmi úzce spolupracuje s firmou O2, kde má rovněž Kellner podíl.

Francouzi si stěžují na podmínky tendru

Některé zdroje se zmiňují i o účasti provozovatele maďarského mýtného systému HU-GO. Jde o budapešťskou společnost National Toll Payment Services, ovládanou maďarským státem. Ta by měla pravděpodobně spojit své síly s českou poradenskou firmou BDO.

Předpokládá se účast i německých společností a rovněž francouzských. Francouzi však přes svou ambasádu podali stížnost na ministerstvo dopravy. V té kritizují podmínky tendru. Dle jejich stanoviska velmi zvýhodňuje současného provozovatele, společnost Kapsch.

Posuzování přihlášek a vhodnosti jednotlivých společností proběhne do měsíce od jejich podání. Pokud by zájemců, kteří projdou prvním kolem, bylo více než pět, tak bude ministerstvo přinuceno přejít k tomu, že některé ze zájemců vyřadí. Zbylých pět společností se poté utká o samotnou zakázku. Rozhodovat by měla zejména cena, která by se mohla dostat pod předpokládaný rozpočet – 29 miliard korun. Rozpočet je takto předložen na deset let.

Soutěž by však mohla být ovlivněna nástupem nové vlády. Ta totiž může celou soutěž zrušit a v případě, že k tomu dojde, tak to zřejmě ulehčí cestu společnosti Kapsch. Ta by poté mohla podepsat prodloužení kontraktu, přesně jako tomu bylo v minulém roce. Tehdy Kapsch dodatkem podepsal prodloužení o tři roky.

Většina odborníků se shoduje na tom, že nejlepší variantou by bylo, pokud by celý mýtný systém převzal stát a provozoval jej. Soukromé subjekty by pak pouze dodávaly software a hardware. Na řízení provozu už by stát měl své zaměstnance.