Roline

Starostové měst a obcí se obávají o dotace na opravy silnic v příštím roce

10. 8. 2017

Starostové měst a obcí v ČR se obávají toho, že na příští rok nedostanou peníze na výstavbu a opravu silnic.

Starostové obcí a měst se obávají, že příští rok nedostanou slíbené peníze ze státního rozpočtu. Jedná se o příspěvky na obnovu komunikací. Na dnešek je svolán protest před ministerstvem financí. O podobě státního rozpočtu na příští rok se stále ještě jedná.

Obavy z nedostatku peněz na opravy silnic gradují

Dotace na příští rok, co se týče nových silnic, zatím nejsou projednané. Pokud jde o obavy starostů, tak ty pramení z toho, že jednání mezi ministerstvem místního rozvoje a ministerstvem financí byla neúspěšná. Ministerstvo místního rozvoje žádá o navýšení rozpočtu na příští rok o 4,3 miliardy korun.

,,Ministerstvo financí ministerstvu pro místní rozvoj nedalo (pro příští rok) ani korunu na rekonstrukci místních komunikací pro malé obce, nedalo nám ani korunu na investiční dotace pro bydlení seniorů, nedalo nám ani korunu na provoz monitorovacího systému. Takže ho možná od ledna vypneme, protože prostě nemáme peníze,“ zdůraznila Šlechtová.

,,Infrastruktura malých obcí, tedy například budovy, kanalizace či místní komunikace, je několik desítek let podfinancovaná. Aktuálně navýšené příjmy obcí z rozpočtového určení daní tak nyní pokryjí běžnou údržbu, ale rozhodně nestačí na sanaci havarijních stavů,“ upozornil předseda SMS ČR Stanislav Polčák.

Dnešní protest zastřešuje Sdružení místních samospráv ČR. Jedná se o nevládní organizaci, která přerozděluje daňové výnosy mezi obce a rovněž připomínkuje legislativní návrhy. Sdružuje pod sebou 1200 obcí a měst v ČR.