Roline

Stanice emisních kontrol budou nyní odesílat data do centrálního systému

3. 1. 2018

Stanice emisních kontrol mají nově povinnost odesílat data do centrálního registru.

Stanice měření emisí jsou nyní povinné veškeré informace a záznamy pořízené u vozidla, odesílat na server do elektronické evidence. Stejná pravidla platí i pro stanice technické kontroly, které mají tuto povinnost již od minulého roku. Původně měla tato povinnost platit již od prosince. Vzhledem k tomu, že velká spousta stanic se nestačila včas připojit, tak byl start odložen až do začátku roku.

 

 

Ministr dopravy, Dan Ťok dodává:

"Už nebude možné, aby vozidlo dostalo záznam o úspěšné kontrole emisí, aniž by stanici ve skutečnosti navštívilo. Když neprojde měřením na jedné stanici, nemůže také tak snadno zkoušet štěstí na jiné. Protokoly měření totiž kromě fotografií obsahují i časy a dobu kontrol. Záznamy navíc není možné přepisovat."

Emisní stanice od ledna budou vydávat automaticky generované protokoly o měření, které se následně budou evidovat ve vzdáleném serveru. Důvod proč se toto online odesílání dokumentů provádí, je ten, aby nedocházelo k podvodům s emisními měřeními. Od listopadu systém běžel v testovacím provozu a přihlásila se do něj polovina z 1800 stanic v České republice.

Protokoly bude generovat centrální systém dle toho, jaké údaje budou odeslány. Technik tak nebude mít možnost jej jakkoliv ovlivnit. Staré protokoly tak již nebudou vydávány. Očekává se, že změna postupně sníží počet současných stanic. Celý administrativní proces by měl u kontroly zabrat nanejvýš minutu.