Roline

Společnost Kapsch zvítězila v bulharském mýtném tendru

27. 10. 2017

Rakouská společnost Kapsch získala bulharský tendr a stále se uchází i o mýtný systém v České republice.

Společnost Kapsch se znovu uchází o místo provozovatele mýtného systému na dalších 10 let. Aktuálně jej spravuje tato společnost a její působení potrvá až do roku 2020, kdy jej má převzít další zvolený správce. Rakouská firma nyní zvítězila i v jiném tendru.

Kapsch se stal novým dodavatelem technologii v Bulharsku

V Bulharsku byl vybrán nový dodavatel mýtného systému, kterým se stala právě společnost Kapsch. Ta ve finále zvítězila nad společností Toll Bulgaria. Oproti České republice bude totiž v Bulharsku celý systém řídit stát a Kapsch dodá pouze technologii. V ČR se hledá subjekt, který bude rovněž zajišťovat obsluhu a řízení celého systému.

Kromě Česka a Bulharska se Kapsch účastní výběrových řízení na dodávku mýtného systému i v Polsku a Německu, kde je součástí konsorcia Atlantia/Autostrade. Mimo Evropu pak soutěží například v USA ve státě Maryland.

Elektronické mýtné funguje v Česku od roku 2007, kdy byla nasazena mikrovlnná technologie. Kromě společnosti Kapsch se o jeho další provoz uchází také slovenská firma SkyToll, maďarský National Toll Payment Services či německá firma T-Systems. Zakázku na předpokládaných 29 miliard však řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podmínky tendru totiž napadla jak společnost Kapsch, tak i Nadační fond miliardáře Karla Janečka.

Zisk z mýtného systému se meziročně stále zvyšuje

Za 10 let se zisk z mýtného systému vyšplhal na 77,5 miliardy korun. V loňském roce činil zisk 9,89 miliardy korun. Roční náklady činní 1,5 miliardy korun. Předpokládá se, že v letošním roce bude prvně překonána hranice 10 miliard korun na výběrech mýtného v České republice.

Mikrovlnný systém podobně jako v Česku funguje v pásu zemí od Itálie přes Rakousko, Polsko a Bělorusko. Naopak satelitní systém využívají Německo, Slovensko, Maďarsko a částečně Belgie, která jej kombinuje s mikrovlnou variantou.