Roline

Společnost Kapsch hodlá také prosadit satelitní systém

6. 6. 2017

Mýto v České republice by se v budoucnu mohlo vybírat jiným způsobem.

Mýtný systém v současné době spravuje společnost Kapsch. Ta přišla aktuálně s novým řešením mýtného systému. V následujících letech je v plánu výstavba nových mýtných bran, díky čemuž budou pokryté i úseky na nichž se aktuálně mýtné nevybírá. Počet nových mýtných bran by se tak vyšplhal na několik stovek a dle společnosti je takto rozsáhlá výstavba dosti problematická a neefektivní.

Kapsch navrhuje řešení skrze satelitní systém a jeho výběr mýtného. Rovněž tato investice bude velmi nákladná, co je však větší komplikací, tak to je demontáž přebývajících zařízení, která by zůstala po současném systému mikrovlnných bran. Ze současných 230 kilometrů se má výběr mýta rozšířit o 850 až 3000 kilometrů. Poradenské společnosti však doporučují za současného stavu rozšíření maximálně o 500 kilometrů.

O tendr na nový systém se bude ucházet jak současný poskytovatel, společnost Kapsch, tak i slovenský SkyToll. Ten v současné době používá satelitní systém k výběru mýta na Slovensku. Mikrovlnný systém se používá v současné době v Rakousku, Itálii, Polsku či Bělorusku. Satelitní systém kromě Slovenska používá také Německo, Belgie či Maďarsko.