Roline

Společnost Ford Trucks nyní působí i v České republice

15. 2. 2018

Firma Ford Trucks rozšiřuje působení i v České republice.

Automobilka Ford vůbec poprvé ve své existenci začala prodávat také nákladní automobily na území České republiky. Značka Ford Trucks však není žádným nováčkem. První nákladní vozy automobilka představila již v 80. letech minulého století. Automobilka v tuto chvíli vyvíjí a vyrábí vozy v Turecku. Česká republika se dočká tří modelů s celkovou hmotností až 60 tun.

Ford hodlá nákladní vozidla prosadit i na našem trhu

Trh s nákladními vozidly je velmi silně konkurenční. Jde o silniční řadu s celkovou hmotností 40 – 60 tun, stavební vozidla a dále rozvážková vozidla do 39 tun, včetně speciálních úprav, jako příklad se uvádí údržba silnic pro armádu. V nabídce budou kromě klasických modelů i čtyřdveřové kabiny a tři různě vysoké kabiny se spací nástavbou. Podvozky firma nabízí ve variantách 4x2, 6x2, 6x4, 8x2 a 8x4.

Ford Trucks kromě vozidel vyvíjí i motory. Ty pochopitelně splňují emisní normu Euro 6. V nabídce je 9litrový naftový šestiválec s parametry 330 k (243 kW) v silnější verzi. Rovněž se bude nabízet i 12,7 litrový šestiválec, který má 420 k (309 kW) a v silnější verzi 480 k (353 kW). Točivý moment má hodnotu 2150 až 2500 newtonmetrů. Ročně se v turecké továrně Ford Trucks vyrobí 15 tisíc nákladních vozidel nabízených v 34 zemích světa. Na vývoji se podílí 1400 zaměstnanců.

Společnost v České republice očekává podíl na trhu 5 až 10 procent. Do roku 2020 by měl počet mezinárodních trhů, kde automobilka působí, stoupnout na padesát. Nákladní auta Ford jsou nabízena také na čínském trhu – pod značkou JMC. V Rusku jsou vyráběna společností Avtotor. Ta pro tamní trh vyrábí i automobily značek BMW, Hyundai/Kia či NAC.

Česká republika se stane důležitým trhem

V Česku bude zastoupení nabízet pět měst: Praha, Brno, Ostrava, Olomouc a Plzeň. Do budoucna se pak počítá s dalším rozvojem. Český dovozce je vlastněn dvěma společnostmi – firmou Auto In a firmou Kar, která se zabývá prodejem nákladních automobilů a autobusů.

V Česku se za rok 2017 prodalo 10 008 nákladních vozidel nad 16 tun. Pro rok 2018 se poté počítá s 5-10% procentním podílem na trhu v rámci značky Ford. V prvních letech se však společnost hodlá zaměřit zejména na to, aby byla vybudována dostatečná síť prodejen a servisních středisek.