Roline

Společnost DAF testuje technologii Platooningu

10. 10. 2017

Takzvaný platooning se bude testovat na ostro. Britské úřady povolily společnosti DAF testovací jízdy.

Společnost DAF se aktivně zapojila do vývoje a testování takzvaného platooningu. Tato funkce má sloužit k tomu, aby se autonomní nákladní vozy dokázaly v koloně zařadit mezi již rozjetá vozidla. Následně tyto soupravy mohou jet v koloně za sebou a udrží stejnou rychlost a vzdálenost. Ve spolupráci s Highways England dojde k dlouhodobému testování.

Platooning bude šetřit jak samotné řidiče, tak i náklady na dopravu

Jízda v kolonách znamená pro tato vozidla značné ušetření nákladů. Vozidla jedou s nižší spotřebou a rovněž je tím zvýšena bezpečnost provozu. U vozidel při zapojení do kolony se totiž vozy spojí bezdrátovou technologií a budou vzájemně vyhodnocovat vzdálenost a rychlost mezi sebou.

Vozidla se snaží udržet co nejmenší bezpečnou vzdálenost. Pokud tedy první vozidlo brzdí, začnou automaticky i ta ostatní za ním. Prodleva je v takovém případě naprosto minimální. Aerodynamický stín pak vytváří efekt úspory paliva, přičemž vozidlo jedoucí za tím před sebou, nemusí přidávat tolik výkonu. Důležitým faktem je i to, že kolona tvořená z těchto vozidel se vzájemně nepředjíždí. Nemůže tedy dojít k nečekaným a nebezpečným situacím.

Testy ukazují, že systémy, které jsou aktuálně využívány ke snímání veškerých vlivů, dokáží reagovat až 25x rychleji, než tomu je u reakcí špičkového hráče sportu. Oproti řidiči, tak dokáže systém zareagovat znatelně rychleji.

Testování vozů začne v nejbližších týdnech na britských dálnicích. Teprve testy v provozu ukáží, jam moc jsou schopna tato vozidla reagovat na situace na silnici. Mnoho odpůrců tvrdí, že nebude možné dosáhnout požadovaného efektu. Systémy údajně nedokážou simulovat jízdu, tak jak by měly. Společnost DAF chce tuto kritiku smést ze stolu reálnými výsledky.

DAF má díky jednání s britskou vládou, volné rukce k testování

Ron Borsboom, vedoucí vývoje ve společnosti DAF komentuje situaci takto:

„Společnost DAF je poctěna tím, že se účastní provozního testu pro britskou vládu, řízeného laboratoří TRM a využívajícího třívozidlovou řízenou kolonu. Tyto zkoušky obohatí naše znalosti a zároveň tyto zkušenosti ukážou, jaké výhody platooning přináší. Zároveň můžeme podpořit ministerstvo dopravy tím, že přineseme reálné testy o tom, jak může platooning zlepšit efektivitu dopravy. Dovolte mi ale, abych byl zcela otevřený: Je naprosto nepopiratelné, že k uvedení platooningu na trh nás ještě čeká dlouhá cesta. Nicméně tyto testy jsou důležitým a nezbytným krokem, který musíme učinit.“

„Navíc je jasné, že zbývá ještě mnoho bodů, které je nutné vyřešit v oblastech legislativy, právní odpovědnosti a všeobecného rozšíření do povědomí veřejnosti. Britská vláda by si zasloužila uznání za to, že se zasadila o tak důležitou a cennou iniciativu.“

DAF dodává, že ačkoliv se jedná o velmi pokročilou technologii, tak rozhodně nebudou řidiči nahrazeni úplně. Jejich přítomnost je stále potřebná. Ne všechny situace s vozidlem bude možné řešit v rámci automatických systémů. Zejména v zástavbové oblasti a také v případě, že vozidlo bude muset komplikovaněji zajet na rampu, bude třeba zapojení řidiče, který převezme kontrolu nad vozem.

Systémy, které jsou spjaté s platooningem se totiž dají využít za ideálních podmínek pouze na dálkové trasy na dálnicích. Řidiči ale budou speciálně proškoleni, aby mohli v pravou chvíli převzít řízení a také jak to správně provést. Platooning byl zatím testován jen na některých silnicích a během testů najeli testovací řidiči desítky tisíc kilometrů.