Roline

Scania testuje několik druhů vozidel na alternativní pohon

17. 7. 2017

Scania se pustila do testování několika druhů hybridních vozidel.

Společnost Scania v současné době pracuje na několika projektech, které mohou pomoci ke snížení hluku a emisí při silniční přepravě. V plánu je využití elektrifikovaných vozidel. Veškerá hybridní vozidla Scania splňují emisní normu Euro 6.

Scania Model P 320 je zatím ve fázi konceptu

Hybridní vozidlo Scania Model P 320 je nyní využíváno švédskou společností Lofbergs, která se zabývá výrobou kávy. Toto vozidlo je schopné ujet až 2 kilometry čistě na elektrický pohon. Dobíjení baterií pak trvá 10 minut. Spotřeba paliva je u tohoto vozu o 18% nižší a vozidlo vydává minimální hluk. Díky tomu je nákladní vozidlo využitelné zejména pro noční doručování v městské zástavbě.

Kromě klasické nafty dokáže tento model jet také na hydrogennové rostlinné oleje. Pokud je využíváno toto palivo, tak je produkce emisí o 90% nižší. Celá souprava váží 18 tun a její výkon je 130 kW (174 koní).

Elektřina by mohla být budoucností mezi alternativními pohony

V červnu minulého roku byla zavedena první elektrifikovaná silnice poblíž švédského města Gävle. Elektrické vozidlo Scania po ní jezdí již v pravidelném provozu a využívá k tomu technologii společnosti Siemens. Jízda v pravém pruhu je čistě na elektrický pohon. Pokud chce vozidlo předjíždět, tak se dostane do levého pruhu, v němž musí zapojit spalovací pohon na bionaftu. I ten však splňuje normu Euro 6.

Kromě nákladních vozidel společnost Scania testuje také autobusy s elektrickými akumulátory. Scania CityWide LF, jak se autobusy nazývají, zatím jezdí pouze tři, očekává se však, že by jich do roku 2019 mohlo jezdit 6. Autobusy se nabíjí pomocí pantografu, který je umístěn na střeše. Autobusy se nenabízí za jízdy, ale v dobíjecích stanicích, které jsou umístěné na obou koncích 14 kilometrové linky.

Dobíjení trvá 10 minut a poté je autobus schopen opět vyrazit na cestu. Tuto trasu zvládne stokrát denně. Autobusy mají hybridní jednotku, která obsahuje automatickou spojku a elektromotor, umístěnou mezi klasickým motorem a převodovkou. Jako palivo lze použít 100% bionafta. To má za následek, že se emise sníží o 60-65%.