Roline

Scania testuje nákladní vozidla s vodíkovým pohonem

9. 6. 2017

Nákladní vozidla by se mohla v budoucnu pohybovat na vodíkový pohon.

V současné době se jako nejčastější alternativní pohon řeší elektrická energie, a to jak pro osobní, tak i pro nákladní vozy. Nově však Scania dohromady se společností Asko, testuje hybridní vodíkový pohon. Dodávky a nákladní vozidla značky Scania, tak budou testována v rámci tohoto řetězce.

Vozidla nejsou čistě vodíková, jen je ho zapotřebí při výrobě elektrické energie. Pohon bude probíhat pomocí elektromotoru. Dva palivové články se postarají o to, aby proběhl převod vodíku na elektrickou energii. Vozidla jsou vybavena i baterií, která ukládá přebytečnou energii a v případě potřeby, tak je auto schopno přidat výkon.

Velkou výhodou tohoto pohonu je fakt, že vozidlo při jízdě má pouze jeden odpadní produkt a tím je voda. Nevznikají tak vůbec žádné emise. Scania plánuje dosáhnout s tímto pohonem podobných výsledků, jako mají běžná vozidla. Sama společnost však dodává, že jde o běh na dlouhou trať. Zatím ji limituje zejména životnost baterie.

Tento pohon bohužel vyžaduje mnoho místa v samotném vozidle. Celý systém je poněkud komplikovaný. Věří se, že vodíkový pohon bude v budoucnu stejně populární jako ten elektrický. Problémem je však zatím nedostatek čerpacích stanic. Do budoucna se plánuje i nárůst počtu osobních vozidel s tímto pohonem.