Roline

Scania se brání enormní pokutě, kterou jí udělila Evropská komise

23. 10. 2017

Společnost Scania dostala vysokou pokutu za účast v kartelu s ostatními výrobci.

Evropská komise vyměřila společnosti Scania velmi vysokou pokutu. Švédský výrobce nákladních automobilů je nucen zaplatit 880 milionů eur (23 miliard korun) za účast v kartelu. Dle komise se firma Scania domlouvala s dalšími pěti výrobci na cenách a také na přesunu nákladů na vývoj nových technologií, které vedou ke snížení emisí. Tento kartel měl trvat celých 14 let. Scania trvá na své nevině a odvolává se.

Scania tvrdí, že rozhodnutí Evropské komise je nesmysl

Margrethe Vestagerová, eurokomisařka za evropskou soutěž se k případu vyjádřila:

"Rozhodnutím ukončujeme vyšetřování mnohaletého kartelu. Po 14 let byla tímto kartelem poškozována řada podniků působících v automobilové nákladní přepravě."

Společně s dalšími účastníky tohoto kartelu se Scania podílí prodejem těchto vozů v Evropě z 90%. Už v minulém roce postihla hromadná pokuta 2,9 miliardy eur (cca 75 miliard korun), společnosti MAN, Volvo/Renault, Daimler, Iveco a DAF. Pokuty jim oproti Scanii byly sníženy o 10%. Oproti této společnosti se ostatní přiznaly z účasti.

Nejvyšší pokutu dostala automobilka Daimler, které nařídila Evropská komise zaplatit miliardu eur. Pokuta pro Scanii je druhá nejvyšší v této kauze. Společnost Scania dodává, že se distancuje od jakýchkoliv podobných praktik a že se hodlá soudně bránit. Nechává si tedy čas na rozmyšlenou a poté podá odvolání.