Roline

ŘSD začalo stavět novou silnici na Tachovsku. Ulehčí provozu na Chebsku

6. 3. 2018

Chebsko se dočká značné úlevy v dopravě.

ŘSD zahájilo největší stavbu nové silnice v Plzeňském kraji za posledních sedm let. Jde o pětikilometrový úsek první třídy na Tachovsku u Janova k Nové Hospodě za cca 200 milionů korun. Tento úsek konečně umožní řidičům ze sousedního Chebska se dostat až na dálnici D5, která vede z Prahy do Německa. Jde o poslední úsek dálničního přivaděče od stavby, která byla dokončena již v roce 2011.

Dojde k propojení D5 s Chebskem

Náklady se v roce 2011 odhadovaly na 400 milionů korun. Jedná se o druhou a zároveň poslední etapu silnice Kočov – Nová Hospoda na I/21, jde o součást dálničního přivaděče, odkud se vozy jedoucí přes Cheb, Mariánské Lázně a Planou napojují na mimoúrovňovou křižovatku Nová Hospoda u D5. Od doby kdy se zprovoznila dálnice (před 21 lety), tak se hustota provozu zvýšila třikrát.

Silnice měla být vystavěna už předloni, nicméně u mnoha dopravních staveb v ČR přestaly platit staré posudky EIA. Evropská komise totiž odmítla uznat ty, které vnikly dle starého zákona, který platí od roku 1992 před vstupem ČR do EU. Posuzování vlivu na životní prostředí se muselo opakovat.

V září 2011 byla otevřena první část z Kočova do Janova v délce 4,13 kilometru za 778 milionů korun. Tu postavila Eurovia s Bergrem. V říjnu 2003 otevřelo ŘSD na trase z Plané na Tachovsku obchvat k D5 a o čtyři roky později také obchvat Plané.