Roline

ŘSD v letošním roce zvýší výdaje na opravy silnic a dálnic

31. 1. 2018

Letos bude zvýšeny výdaje, které budou spojené s opravami silnic a dálnic.

Ředitelství silnic a dálnic má letos v plánu vynaložit na opravy silnic I. třídy a dálnic přibližně 11,4 miliardy korun. To je o desetinu více, než tomu bylo v loňském roce. Pokračovat se bude na opravách dálnice D1 a poté se zaměří na dálnice D5, D8 a D11.

V letošním roce budou finanční možnosti pro Ředitelství silnic a dálnic mnohem větší

Zhruba 7,5 miliardy z plánovaného rozpočtu padne na opravy silnic I. třídy. Zbytek bude sloužit na opravy dálnic. Od ministerstva dopravy je navíc přislíbeno dalších 900 milionů korun, které by mohlo ŘSD čerpat během příštího roku.

Veškeré opravy mají probíhat tak, aby byly vždy zachovány dva pruhy v obou směrech dálnice. Práce by měly být zahájeny během března či nejpozději v dubnu. Běžné opravy mají zabrat tři až čtyři měsíce.

Na dálnici D1 se bude konkrétně opravovat úsek mezi 12. A 16. kilometrem u Prahy. Zde je poměrně vysoká intenzita dopravy, tudíž by mohlo dojít k drobným omezením. Na dálnici D11by mělo jít o začátek dálnice od kilometru nula do 8. kilometru. Tato oprava bude trvat dva roky a výsledkem budou plánované tři pruhy v obou směrech.

ŘSD letos bude opravovat čtyři úseky a jeden nový zahájí. V rámci jednoho z úseků začne již s předstihem stavět nové nadjezdy. Správce dálniční sítě uvažuje o rozšíření úsekového měření na D1 ze stávajících připravených čtyř úseků na další. Kromě D1 by se úsekové měření mohlo objevit i na úsecích s uzavírkami na dálnicích D5 a D8.

ŘSD letos bude pracovat na 145,5 kilometrech dálnic a silnic I. třídy. Na dalších 193 kilometrech hodlá stavby zahájit.