Roline

ŘSD je obviněno, že neoprávněně likviduje reklamní plochy

11. 10. 2017

Ředitelství silnic a dálnic čelí obvinění, že sundalo neoprávněně jeden z billboardů.

Během včerejšího dne Ředitelství silnic a dálnic demontovalo dalších několik reklamních poutačů u dálnic. U jednoho však narazili na odpor od majitele. Ten si totiž stěžuje, že ačkoliv platí nový zákon, který tuto formu reklamy zakazuje, tak jeho billboard tam prý stál legálně.

Zakon platí téměř měsíc a půl a přesto jej majitelé billboardů ignorují

Účinnost tohoto zákona se vztahuje k 1. září. Od tohoto data už měly být veškeré reklamní poutače odebrány, případně přemístěny. Zákon ukládá povinnost majitelům těchto ploch, aby reklama nebyla blíže než 250 metrů od dálnice a 50 metrů od silnice I. třídy. Výjimku mají reklamní poutače, které označují blízkou provozovnu. Ty se však začaly hojně objevovat na místech, kde dosud nebyly. ŘSD tedy jeden takový včera odstranila.

ŘSD v tom má jasno

,,Myslím, že takové triky nejsou důstojné ani nás ani majitelů reklamních společností. Pokusů a triků jsem už v tomto směru viděl hodně a jsou velmi úsměvné. Předně je potřeba dodržovat zákon,“ komentoval to ministr dopravy Dan Ťok.

Jak ŘSD dodává, tak fakt, že billboard je jednou schválen, coby billboard z něj nedělá v případě jiného využití, jinou reklamní plochu. Účel zůstává stejný. V případě, že by jej majitel chtěl využít k označení provozovny, tak by musel být schválen silničním správním úřadem.

,,Schváleno k takovému zvláštnímu užívání nebylo. Jednalo se proto o nelegální billboard, který měl být odstraněn. Samotný obsah reklamního zařízení není rozhodující. Jeho provozovatel dostal výzvu, aby podle zákona billboard odstranil, od silničního správního úřadu, nešlo o žádný osobní pokyn ministra dopravy,“ sdělilo ČTK ministerstvo.

Billboardy nemají kolem dálnic, co dělat

Mluvčí ŘSD, Jan Rýdl dodává, že mají v ruce rozhodnutí silničního správního úřadu, tedy je vůbec nezajímá, co aktuálně na billboardu je vylepeno či vyobrazeno.

,,Nejsme komise určená k posuzování obsahu reklamních kampaní, reklamní agentura ani právní kancelář, my jsme správce komunikace.“

Objevuje se však kritika, která upozorňuje na to že ŘSD zatím likviduje billboardy, které měli dříve povolení, a nezaměřuje se na zcela nové načerno postavené reklamní plochy.

Novému zákonu dle všeho odporuje na 3000 billboardů. Kdy však budou tyto nelegální plochy odstraněny je zatím otázka, neboť práce zatím postupují pomalu. Zatím nebyla vybrána firma, která by vypomohla s odstraněním poutačů, a tak zatím ŘSD postupuje vlastními silami. ŘSD vše likviduje na vlastní náklady a následně je bude vymáhat po majitelích.