Roline

ŘSD bude uplatňovat kompenzaci za nedokončené práce na dálnici D1

28. 12. 2017

Ředitelství silnic a dálnice chce uplatnit kompenzaci za nedokončenou práci na dálnici D1.

Na dálnici D1 u Velkého Meziříčí dojde k omezení dopravy, které potrvá až do února. Konkrétně se jedná o úsek mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou (146. – 153. kilometr). Společnost Colas, která má opravu úseku na starost za to hrozí penále od Ředitelství silnic a dálnic. Penále by mělo činit 60 milionů korun.

Zúžení dálnice ztěžuje zimní údržbu. Mluvčí ŘSD Jan Rýdl potvrzuje, že v případě většího napadnutí sněhu je třeba počítat s tím, že dálnice může být i na několik hodin uzavřena.

Rychlost je na úseku již několik měsíců snížena

V tomto úseku je nyní možné projet pouze jedním pruhem. Rychlost je tu omezena na 80 kilometrů v hodině. Při velkém sněžení tak mohou průjezd blokovat sněhové bariéry, které by musely odstranit frézy. V případě kalamitní míry by tak došlo k uzavření D1 na 4 – 8 hodin.

Opravy dálnice začaly letos zjara. Kompletní modernizace tohoto úseku by měla být hotova začátkem příštího roku. Zakázka za 698 milionů bez daně by tak mohla být díky prodlení levnější. Stavební práce před zimou měly být hotové 18. Listopadu s přípustným odkladem do konce měsíce listopadu. V tuto chvíli je dálnice D1 průjezdná. Stále je však třeba dokončit čtyři dálniční mosty a jeden nadjezd s tím, že je pár nedodělků přímo na trase. Jak ŘSD dodává, tak tento stav považuje za nepřijatelný.

Firma Colas sdělila, že práce naplánované na letošní rok ukončí v lednu nebo začátkem února. Dle smlouvy činí penále 800 000 korun za každý den, kdy není stavba dokončena. K dnešnímu datu tak částka narostla na 25 milionů. Náhradu za složitější zimní údržbu, spojenou s opravou dálnice, hodlá ŘSD také nechat uhradit firmu Colas. ŘSD si stěžuje na fakt, že v letních měsících byly na dálnici prostoje, co se prací týče.

V současné době je dokončeno 10 úseků z 21 na dálnici D1. Celková délka opravené dálnice činí 63 kilometrů. Příští rok se bude pokračovat s opravami na čtyřech úsecích a na dalších čtyřech se plánuje zahájení stavebních prací. Aktuálně je tedy opravena polovina D1.