Roline

Řidiči považují za největší riziko používání mobilních telefonů za volantem

23. 8. 2017

Čeští řidiči se shodují na tom, že největším viníkem nehod jsou mobilní telefony a neustálá potřeba řidičů je kontrolovat.

Aktuální průzkumy ukazují, že při řízení se řidiči věnují více svým mobilním telefonům, než situaci na silnici. Zejména nedávná nehoda dvou mladých dívek u Obrnic na Mostecku, ukázala jak nepozornost a vysoká rychlost jízdy mohou vést k tragédii.

Mobilní telefony za volantem způsobují nejvíce nehod

Agentura STEM/MARK provedla průzkum mezi řidiči a z něho vyplynulo, že se mnoho řidičů bojí zejména nového trendu v používání mobilních telefonů za jízdy. V předchozích letech se pochopitelně objevovaly případy, kdy řidiči za volantem telefonovali. V současné době je však situace taková, že spousta řidičů nevěnuje pozornost situaci v silničním provozu, ale mnohem častěji prohlíží sociální sítě a také jiné aplikace na telefonu.

Pozornost řidiče je tak odvedena jinam a nevnímá co se před ním na silnici děje. Nepozornost stačí pouze nepatrná a může dojít k tragédii. Nejčastější příčinou na českých silnicích je od začátku roku právě nepozornost řidiče. Vedeno je 8200 nehod z nepozornosti řidičů. Druhou nejčastější příčinou je nesprávné otáčení či couvání.

Moderní technologie absolutně pohlcují vnímání řidičů

Dle výsledků je mnohem děsivější představou pro řidiče, právě účastník provozu, který neustále zírá do telefonu a nedává pozor. Považují to za závažnější hrozbu než je kvalita silnice, sjízdnost povrchu, hustota provozu a vysoká rychlost. V posledních letech jsou řidiči stále častěji vystavováni vlivu moderních technologií a tím se zvyšuje riziko případné nepozornosti.

Kontrolování řidičů ohledně používání telefonu za volantem je v letošním roce hlavním úkolem celostátní policie. V loňském roce bylo za nekoncentrovanost za volantem pokutováno přes 27 000 řidičů. Nejvíce prohřešků tohoto typu se stává na Moravě.