Roline

Rekonstrukce dálnice D1 se zpozdí minimálně o rok

22. 3. 2018

Ačkoliv v minulém roce nedošlo k výraznějším časovým prodlévám ohledně oprav dálnice D1, tak se stavba o rok zpozdí.

Předpokládané práce na rekonstrukci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem se protáhnou až do roku 2021. Dan Ťok se k tomu vyjádřil tak, že vzhledem ke zdržením v soutěžích se jim nepodaří naplnit předem stanovený rok 2020. Zahájení staveb se aktuálně zpožďuje o půl roku a až o rok později se daří získat povolení k zahájení stavby. Na vině je především fakt, že většinu staveb zdržuje spolek Děti Země. Obnova D1 by měla vyjít na 19 miliard.

Oprava D1 nabírá zpoždění

Podle ministra se ale dálnice musí opravit za pochodu. Jinak může dojít k tomu, že se zkrátka vlivem frekventované dopravy rozpadne. Celkové náklady se vyšplhají k 19 miliardám z původních 22 miliard. Letošní investice by měly spolknout 3,5 miliardy korun.

D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou byla rozdělena na 21 úseků. Od roku 2013 došlo k opravě devíti z nich. Minulý čtvrtek se začalo pracovat na nejdelším úseku. Jedná se o část mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, která čítá 14 kilometrů na délku. Po zimní pauze byly obnoveny také práce na exity 112 Jihlava a 119 Beranov.

Do konce března mají stavbaři pracovat na pěti úsecích dálnice. Plánuje se však zahájit práce až na 8mi úsecích najednou. Na některých úsecích však byla opět napadena povolení rozkladem ze strany spolku Děti Země.

Na spoustě míst se bude opět jezdit pouze 80 km/h

V opravovaných úsecích je rychlost vozidel snížena na 80 kilometrů v hodině. Úsekové měření bude probíhat na čtyřech místech. Úsek u Jihlavy si dokonce pokryje město samo. Pro město samotné se jedná o výhodnou investici. Zatímco kamery budou stát několik desítek tisíc, tak na pokutách se vybere mnohem vyšší číslo.

Obnova dálnice na úseku mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou nabrala dvouměsíční zpoždění, dopravu totiž zdržovala ještě v lednu. Stavební firma Colas za to od ŘSD obdržela pokutu 50 milionů korun. Dle Ťoka je třeba aby společnost opravila povrch na dálnici, který byl poprvé velmi nekvalitní.