Roline

Rakousko podá žalobu na Německo kvůli mýtnému pro osobní vozy

1. 11. 2017

Německo od roku 2019 zavede mýtné pro osobní vozidla. Rakousko to považuje za diskriminaci a hodlá jej žalovat.

Rakušané plánují zažalovat Německo za to, že chce zpoplatnit své dálnice i pro osobní vozy. Bohužel se to týká převážně zahraničních řidičů. Němečtí řidiči budou od poplatků téměř osvobozeni. Česká republika rovněž zvažovala žalobu. K žalobě, však nakonec nedojde. Dle všeho se naši zákonodárci rozhodli respektovat rozhodnutí Německa.

Rakousko bude žalovat Němce za diskriminaci řidičů

Rakouský ministr dopravy Jörg Leichtfried proto zažaloval Německo za diskriminaci řidičů u Soudního dvora Evropské unie, tedy nejvyššího soudu v osmadvacítce. Za dálnice budou řidiči platit od roku 2019. Poplatky se ale dotknou jen zahraničních řidičů a to Rakousko nehodlá připustit.

Známka pro Němce bude v podstatě zdarma a je to dané tím, že povinná silniční daň se sníží o půlku. Majitelé těch nejekologičtějších na tom dokonce drobně vydělají, neboť se daň sníží o více, než zaplatí za mýtné.

Výše mýtného se bude odvíjet od typu vozidla

Dle typu emisní třídy u vozidla se bude určovat cena mýtného.To se bude pohybovat od 2,50 euro do 25 eur (zhruba 70 – 760 korun). Roční známka vyjde na 130 euro, tedy 3500 korun. Německé mýto jako diskriminační kritizovala i Evropská komise, která dodrží v rámci evropského trhu na dodržování pravidel.

Ta však nakonec s návrhem Německa souhlasila. Německo nakonec rozšířilo nabídku známek na více krátkodobých. Česká republika se s tím nakonec ztotožnila také s tím, že nechce ohrozit spolupráci na výstavbě společné železnice. V jednání je trať mezi Prahou a Drážďany a modernizace železnice spojující Plzeň, Domažlice a Mnichov.