Roline

První pololetí tohoto roku znamená pro výběr mýtného velmi

30. 7. 2018

Letošní rok bude z hlediska výběru mýtného na území ČR velmi silný.

Letošní rok bude zřejmě rekordním, co se výběru mýtného na českém území týče. Elektronické mýtné zaznamenalo za první půl rok zisk 5,4 miliardy korun, což je nárůst téměř o 5%. Může za to také posilování české a evropské ekonomiky. Uvedl to správce mýtného systému, kterým je společnost Kapsch. Od roku 2007, kdy byl systém spuštěn, se na mýtném vybralo již 93,4 miliardy korun.

Výběr mýtného je stále silnější

David Šimoník, jako mluvčí společnosti Kapch uvádí, že pokud se letošní tempo udrží na přibližně stejné hodnotě i v následujících měsících, tak by celoroční výběr mohl přesáhnout jedenáctimiliardovou hranici. V loňském roce se vybralo 10,4 miliardy korun.

V červnu se na mýtném vybralo 949 milionů korun. Letos jde o druhý nejlepší výsledek. Více se vybralo v květnu, kdy to bylo ještě o 3,3 milionu korun více. Nejslabším byl měsíc únor. Vybralo se 839,5 milionu korun. Zatím se stále čeká na to, kdy se podaří prolomit hranici 1 miliardy korun za pouhý měsíc.

Kapsch uvádí, že již 58% vozidel, které mají povinnost hradit mýtné, patří do skupiny EURO VI, tedy jde o ta nejekologičtější vozidla. Znamená to, že společnosti hledí na životní prostředí a mění svá stará vozidla za novější typy.

Silné výběry mají za následek také to, že se snižuje míra nákladů na provoz mýtného systému. Aktuálně to činí 14% ze zisku. V tomto ohledu se zatím daří držet náklady ve velmi rozumné rovině. V letošním roce vyprší smlouva společnosti Kapsch. Vítězem tendru se stala společnost Czech Toll / Sky Toll. Ta zvítězila s nabídkou10,75 miliardy Kč při desetiletém provozu. Tendr byl zrušen nepravomocně antimonopolním úřadem. Ministerstvo dopravy již podalo rozklad proti tomuto rozhodnutí.