Roline

Prioritní stavby na dálnicích D6, D11, D35 a D48 hledají zhotovitele

12. 10. 2017

Důležité dálniční stavby aktuálně hledají zhotovitele.

Ředitelství silnic a dálnic začalo pomalu vybírat nového zhotovitele více než 100 kilometrů dálnic. Například dostavba úseku D11 z Hradce Králové do Jaroměře (23 kilometrů), bude o třetinu levnější, než bylo předpokládáno.

Ministr dopravy, Dan Ťok se k tomu vyjádřil:

„Za poslední tři roky jsme zrychlili výstavbu a přípravu nových dálnic a silnic první třídy. Aktuálně stavíme 230 kilometrů bezpečnějších silnic, otevřeli jsme celkem 120 kilometrů nových komunikací a připraveno k zahájení v dalších měsících máme 152 kilometrů.“

Některé z obdržených nabídek jsou dokonce o 45% levnější, než byl rozpočet. Další z nabídek se pohybují od 30 do 35% nižší ceny, než bylo předpokládáno. Rozpočet byl stanoven na 4 miliardy korun.

Ředitelství silnic a dálnic bude individuálně posuzovat jednotlivé nabídky, až vybere tu nejlepší z dostupných a bude vybrán zhotovitel stavby. Většina stavební úseků už má požádáno o stavební povolení. U některých staveb již došlo k vydání stavebního povolení.

V následujících týdnech proběhne otevření dalších obálek ohledně nových úseků. Tři nové úseky je třeba vystavět na dálnici D6, rovněž se bude rozhodovat o zhotoviteli D35 z Hradce Králové do Mohelnice či obchvat Frýdku-Místku na D48.

Například úsek D11 z Hradce Králové do Smiřic se bohužel potýká s komplikacemi. Proti stavbě bylo podáno odvolání ze spolku Děti Země. Ministr dopravy komentuje situaci takto:

„Podaný rozklad spolkem, který údajně chrání přírodu, je účelový, zavalí úřady několikaměsíčním papírováním místo toho, aby mohla stavba co nejdřív sloužit lidem a chránit především je před těžkou nákladní dopravou.“ 

Na budoucí trase dálnice D11 probíhá archeologický průzkum, po kterém bude možné zahájit stavbu dálnice. Stavební povolení s číslem 1106-1 D11 Hradec Králové – Předměřice nad Labem, není kvůli odvolání platné.