Roline

Přibývá nehod kvůli špatně zajištěnému nákladu

5. 6. 2017

Řidiči a dopravci často podceňují sílu svého nákladu a dochází tak ke zbytečným nehodám.

Během roku 2016 došlo k více než 100 nehodám kvůli nesprávně uloženému nákladu. Celková hmotná škoda, jak uvádí policie, se pohybuje kolem 6 milionů korun. Za poslední dva roky je to nárůst o více než polovinu.

Statistika však zahrnuje, jak nákladní tak i osobní vozidla. Osobní vozidla tvoří 16 nehod z celku, co se týče nákladních vozidel, tak u těch došlo k 44 nehodám. Dle šetření za tím stojí ignorance a netolerování předpisů ohledně uložení nákladu. S tím se také úzce pojí nákup nekvalitních kotvících systémů. Řidičům rovněž v mnoha případech chybí odborné školení, které je navíc povinné.

Dominik Kubík z firmy Carl Stahl, která poskytuje řidičům odborná školení, se k tomu vyjadřuje následovně: „Bezpečné kotvení zajistí pouze certifikované prostředky a systémy určené speciálně pro tento účel. U nákladních vozů to bývají povolené kurty, lana a řetězy, ačkoli by měly být řádně předepnuty. U osobních aut a dodávek zase soukromníci běžně kotví náklad pomocí prádelních šnůr, obyčejných řemenů či tzv. gumicuků. Často také chybí protiskluzová vložka, která by měla být samozřejmostí vždy, je-li náklad přepravován na podlaze vozu.“