Roline

Pražský okruh se zapojil do testování inteligentních systémů C-Roads

16. 10. 2017

Na Pražském okruhu jsou již nyní testovací čidla z projektu C-Roads.

Pražský okruh už postupně testuje způsob, jak předávat řidičům přímé informace. Již jsme psali o tom, že na úseku Mirošovice – Rudná. V rámci programu C-Roads se zde testují nové technologie. Ty umožní uzpůsobeným vozidlům přijmout data od umístěných zařízení, která vyšlou informace o aktuální dopravní situaci.

C-Roads zatím podporuje 40 vozidel Ředitelství silnic a dálnic. Potvrdila to společnost Intens, která dodává software do těchto zařízení. Tyto systémy dokážou vozidlo upozornit na to, že se před ním tvoří kolona, chystá se zúžení pruhů a také, že vozidlo před ním zrovna brzdí. Tyto informace v budoucnu nebudou dostávat přímo řidiči, ale samotná autonomní vozidla.

Program funguje tak, že jsou kolem silnice na sloupech umístěna čidla, která pomocí mikrovln dokáží zaznamenávat údaje o provozu. Fungují v dosahu dvou kilometrů. Následně je tedy umístěno další čidlo. Princip je stejný jako u mýtných bran, pouze s tím rozdílem, že tato vysílají na jiné frekvenci, aby nedocházelo k rušení.

Program oficiálně běží od minulého týdne. Díky tomu by mělo mít Česko tyto technologie otestované s předstihem. Takzvaně než přijde, kdy budou tato vozidla naprostým standardem. Podle odhadů už v roce 2020 má být na světě přes 10 milionů pojízdných autonomních vozidel. Do budoucna se plánuje s tím, že kromě Pražského okruhu budou tato čidla nasazena i na dálnici D1, dálnici D5 a dálnici D11.

V pozdějších letech se předpokládá, že tyto technologie se využijí i v městské zástavbě. Díky tomu by mohla být do budoucna doprava řízena naprosto sama. Vozidla budou odesílat data do hromadné sítě a rovněž budou komunikovat i spolu. Jako příklad využití se udává autobus, který by okolní dopravu informoval o tom, že hodlá odbočit na zastávku a bude upozorňovat na to, že se chystá vyložit cestující. Vozidla tak budou předem varována před případným pohybem chodců.

Program autonomních vozidel se tento týden dostal i na program jednání vlády. Kabinet ve středu podepsal memorandum, které má českým výrobcům ulehčit vývoj nových technologií v oblasti aut bez řidiče, elektromobility a přenosu dat mezi vozidly a chytrými silnicemi. C-Roads se bude jako platforma testovat po celé Evropě.