Roline

Pražský okruh by se měl v roce 2020 dočkat prodloužení

27. 11. 2017

Nový úsek Pražského okruhu prošel schválením, díky tomu se počítá s tím, že by měl být prodloužen v roce 2020.

Nový úsek 511 Pražského okruhu dostal zelenou. Úsek mezi Běchovicemi a dálnicí D1 je připraven k tomu, aby se mohlo začít se stavbou. Stavba by měla začít v roce 2020. Posouzení s hlediska životního prostředí je kladné a nic už nebrání tomu, aby se mohlo pokračovat.

Celé řízení bylo urychleno, co nejvíce to šlo

Praha podala podklady do EIA už začátkem dubna. Jelikož se jednalo o jednu z prioritních staveb, tak ministerstvo urychlilo řízení, jak jen to šlo. Stanovisko ohledně povolení výstavy obsahuje 40 podmínek, které musí investor splnit.

Dalším krokem bude dokumentace pro územní řízení a příprava žádosti o územní rozhodnutí. Celý proces by ale mohla zdržet žaloba, kterou podal spolek Chvalská a menší městské části proti stavbě. Tato žaloba však není první a Nejvyšší správní soud už některé z nich smetl ze stolu. Ministr dopravy Dan Ťok, to okomentoval takto: "Předmětná žaloba byla podána v poslední možný den tříleté lhůty. Ve svém důsledku to může znamenat odložení dostavby okruhu na neurčito." Pokud by však žaloba nějakým způsobem uspěla, tak by byla stavba úseku opět na samém začátku.

Speciální komise měla na starost vyhodnocení této stavby

V minulém roce se stavba pozdržela. Bylo to dáno tím, že Evropská komise vyhodnotila, že stavba nebyla řádně připravena. Vláda spolu s magistrátem vytvořila speciální komisi, která celé řízení měla za úkol urychlit.

Praha v současné době nemá dokončen ani vnitřní, ani vnější okruh pro automobilovou dopravu.  Z vnějšího okruhu je v současnosti v provozu zhruba polovina. Kromě jihovýchodní části mezi Běchovicemi a D1 chybí také severozápadní úsek mezi Ruzyní, Suchdolem a Březiněvsí. V případě vnitřního okruhu, kde schází úsek mezi Pelc-Tyrolkou a Štěrboholy, se nyní hovoří o možném začátku stavby v roce 2024. Vnější okruh si řeší z hlediska výstavby a údržby ŘSD, zatímco vnitřní okruh má na starost město Praha.