Roline

Praha prosadila nejtvrdší variantu zákazu pro kamiony

20. 7. 2017

Pražský magistrát zvolil pro zákaz kamionů na území města tu nejtvrdší variantu.

Praha schválila nejtvrdší variantu zákazu vjezdu kamionům. Zákaz prošel ve smyslu, že nákladní vozidla, která mají délku větší, než 12 metrů nesmějí sjet z Pražského okruhu do města. Ze všech tří řešení, tak bylo schváleno to nejtvrdší ze všech.

Kamiony se nedostanou v Praze téměř nikam

Kamiony nebudou smět sjet na jakémkoliv sjezdu z Pražského okruhu. Rovněž prošel i zákaz o průjezdu kamionů přes Jižní a Štěrboholskou spojku a také Spořilovskou. Ačkoliv ČESMAD a ministerstvo dopravy byly proti, zákaz byl schválen. Klíčový průjezd mezi D1 a Běchovicemi je rovněž znemožněn. V tuto chvíli to znamená, že většina kamionové dopravy bude proudit skrze středočeské silnice.

Jak již zmiňuje Středočeský kraj, silnice a mosty nejsou na mnoha místech stavěné pro tak velkou zátěž. Praha se tímto způsobem snaží redukovat emise a hluk v rámci města. Speciální výjimky by měla mít pouze vozidla, která zaváží do středu města a obchodních center. Povětšinou se však bude jednat o menší vozidla.

Podobně jako Praha už svůj zákaz mají také Říčany. Ty zavedly zákaz vozidel nad 12 tun, čímž se rapidně snížil tranzit přes území města.

ČESMAD se již vyjádřil k rozhodnutí magistrátu, konkrétně Vojtěch Hromíř generální tajemník komentuje situaci takto:

„Praha se svým zákazem chce vozit po zádech Středočechů. Toto rozhodnutí nelze akceptovat ani jako vyděračské divadlo a možná bude nejlepší, když zákaz skutečně bude uveden do života a skončí kolapsem, jaký naše silnice nepamatují. Jestli se chce radní Dolínek tak moc dostat do sněmovny, ať spustí zákaz čtrnáct dní před volbami. To si budou voliči dobře pamatovat.“

Zásadní problém vzniká pro přilehlé středočeské obce, které budou muset snášet hluk a smog z odkloněných nákladních vozidel.