Roline

Praha chce zakázat vjezd kamionů přímo do města

8. 3. 2017

Hlavní město Praha má dva návrhy, jak omezit vjezd kamionů do města.

Praha se pokusí zamezit vjezdu nákladních vozů do centra města z Jižní spojky. Hlavní město má v plánu regulovat provoz nákladní dopravy přímo ve městě. Dle vyjádření náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) si Praha vytrpěla v tomto ohledu již dost. Navrhuje tedy změny, které by vedly k odklonění kamionové dopravy do okolních vesnic kolem Prahy.

První návrh

Během včerejšího dne byly představeny dvě varianty, jak nákladní dopravu odklonit. První z návrhů je méně kontroverzní. Nákladní vozidla delší než 12 metrů by nesměla sjet z Pražského okruhu směrem do města. Tento návrh však naráží na fakt, že do středu města již mají omezení nákladní vozidla dle hmotnosti.

Jak však dodává Dolínek, dopravní značení je v tomto ohledu velmi sporadické a na mnoha místech dokonce kompletně chybí. Tento návrh by mohl vstoupit v platnost ještě letos.

Druhý návrh je nekompromisní

Druhý návrh je razantnější. Kamiony, které překračují délku 12 metrů, by vůbec nesměly vjet na jihovýchodní úsek Městského okruhu. Konkrétně od Spořilova až po Běchovice. Hlavním problémem je však fakt, že přes tento úsek denně projede přes 10 tisíc kamionů, které tuto silnici využívají kvůli nedostavěné východní části okruhu. Ta má spojit dálnice D1 a D11. Dokončení je však stále v nedohlednu.

Dolínek pevně stojí za tím, že v rámci Prahy je situace ohledně nákladní dopravy skutečně neúnosná a hodlá tento návrh prosazovat. Jeho potenciální platnost je však zatím v nedohlednu, neboť jednání o druhém návrhu budou probíhat až během měsíce dubna.

Odezva na sebe nenechala dlouho čekat

Opatření však vyvolávají nevoli u přilehlých obcí Prahy a pochopitelně také u samotných dopravců. Znamená to spoustu komplikací a změn. Výjimku dostanou pouze nákladní vozy, které zaváží přímo městské podniky a instituce. Tranzitní nákladní doprava by tedy mohla v Praze zaznamenat velké změny.

Říčany u Prahy se již vyjádřili k zákazu tak, že pokud Praha svůj zákaz nakonec uskuteční, přistoupí i oni ke svému. To samé se však dá očekávat i u dalších měst či vesnic kolem Prahy. Současně s tím se města a obce shodují na tom, že na vině není Praha, ale stát, který není schopen ani po letech zajistit dostavbu dvanácti kilometrového úseku. Jeho dokončení by totiž celou situaci značně ulehčilo.

V následujícím měsíci tak proběhnou jednání se zastupiteli středočeských obcí a také se středočeským krajem. V případě, že by návrh takto prošel, se většina nákladní dopravy z Prahy přesune do přilehlých obcí. To však způsobí jen další komplikace.