Roline

Praha chce zákaz kamionů řešit přes železniční dopravu

3. 8. 2017

Praha navrhuje, že by se nákladní doprava dala řešit skrze železnici. Většina subjektů toto řešení považuje za nesmysl.

Pokud by zákaz kamionů v rámci hlavního města Prahy skutečně prošel, tak by nákladní vozidla mohly převážet vlaky. Alespoň tak to plánuje starosta Prahy 4 Petr Štěpánek. Dle jeho mínění by se tím vyřešila doprava v metropoli. Kromě průjezdu městem plánuje Praha také zákaz těchto vozidel skrze Spořilovskou, Štěrboholskou a Jižní spojku.

Zákaz momentálně čeká na schválení

Zákaz by se týkal vozidel nad 12 metrů délky. Aktuálně zákaz čeká na schválení na silničním odboru pražského magistrátu. Starosta Prahy 4 si však uvědomuje, že stejně jako je třeba chránit pražské obyvatele před nákladní dopravou, tak stejně je třeba chránit i obyvatele středočeského kraje.

Návrh vozit tato vozidla po železnici je však pro dopravce naprosto nepředstavitelný a považují jej za nesmyslný a neproveditelný. Dle Štěpánka by se tento způsob přepravy využíval až do doby, než by byl plně dostavěn Pražský okruh. Hlavním problémem při takovémto způsobu dopravy je nedostatečná kapacita vlakových spojů, které by vozidla převážely. Za současné situace není možné, převézt ani zlomek celkové kapacity nákladních vozidel.

Se situací se pojí, také zastřešení Spořilovské ulice

Starosta rovněž chce donutit stát, aby veškeré síly soustředil na výstavbu zastřešení na Spořilovské ulici. Praha již požádala o dotaci ve výši čtyř miliard korun, které by byly využity na výstavbu tohoto zastřešení. V plánu pak je na zakryté části vybudovat sportoviště a park pro obyvatele Spořilova.

Ačkoliv je spousta subjektů proti zavedení zákazu, tak se Praha v případě neúspěchu hodlá obrátit na soud. Ten by pak musel v dané záležitosti rozhodnout.