Roline

Praha bude investovat do nových dopravních systémů

10. 9. 2018

Hlavní město hodlá investovat do nových dopravních systémů.

Pražský magistrát se chystá vypsat zakázky za více než 771 milionů korun. Ty mají být určeny na systémy, které by měly zlepšit řízení dopravy v rámci města. Konkrétně jde o dva projekty, které se týkají telematického systému pro sběr informací o dopravě, záměr sledování volných parkovacích míst v ulicích města a doplnění detektorů do křižovatek.

Praha dostane nové dopravní systémy

Původně měla tyto zakázky na starost společnost Technická správa komunikací. Ministerstvo však požaduje, aby je kvůli pravidlům evropských fondů vypsal přímo magistrát.

Projekty jsou založeny na instalaci senzorů pro komunikační síť ve městě, zejména se to týká Městského okruhu, následně křižovatek a parkovacích míst. Nasbírané informace mají sloužit k tomu, aby došlo ke zlepšení dopravy, a rovněž poskytnou informace o dojezdových dobách. V případě monitoringu parkovacích míst, půjde o 3313 parkovacích stání ve 13 lokalitách.

Vláda se již před třemi lety zavázala k tomu, že bude rozšiřovat chytré technologie v dopravě. Rozhodla, že za technologie utratí více než 17 miliard korun do roku 2020. Část těchto peněz bude financována z evropských dotací. Systémy by měly do budoucna zvýšit plynulost a bezpečnost dopravy, rovněž budou schopny také předvídat změny počasí.