Roline

Počet útoků na kamiony se v Evropě stále zvyšuje

24. 10. 2017

V Evropě stále častěji dochází k útokům na kamiony a jejich řidiče. Situaci se začíná řešit i na mezinárodní úrovni.

V poslední době se stále více stupňují útoky na kamiony a jejich řidiče v zahraničí. Dle statistik se tento počet meziročně značně navýšil. Ne každý řidič však útok nahlásí, a tak mohou být údaje nekompletní. Za posledních 5 let je evidováno přes 8000 útoků na kamiony v rámci Evropy. Z toho většina z nich se stala v posledních dvou letech.

Statistika hovoří o tom, že se zvedl počet útoků o 24%. K nejčastějším útokům dochází ze strany migrantů, kteří se zejména z Francie chtějí dostat do Velké Británie. Jednotlivé složky, tak aktuálně hledají řešení, jak situaci řešit, jak útokům předcházet a jak je následně trestat. Evropská unie hledá vhodná místa, kde by vybudovala bezpečná parkoviště. Týkalo by se to hlavních silničních tahů.

Tento problém se však netýká pouze migrantů, ale také organizovaného zločinu. Objevují se i případy, kdy jsou vozy kradeny právě za účelem zisku nebo také v krajních případech ke spáchání teroristického činu. EU také plánuje zavedení speciálních manuálů pro řidiče, které je budou instruovat o tom, jak se za určitých situací zachovat.

Europoslanec Tomáš Zdechovský to vidí takto:

„Jsem velmi rád, že se nám téma podařilo na plénu otevřít, protože to přispěje k zvýšení tlaku předně na Francii a Velkou Británii, aby upustili od udělování sankcí a skutečně začali pracovat na zlepšení vnitřní bezpečnosti.“