Roline

Paříž chystá omezení pro automobilovou dopravu

16. 11. 2017

Francouzská metropole už během letní olympiády v roce 2024 začne omezovat automobilovou dopravu.

Francouzská metropole Paříž chystá velké změny v automobilové dopravě na svém území. V roce 2030 chce vydat takový zákaz, aby vozidla se spalovacími motory vůbec nesměla do města. Paříž chce vyčistit své ovzduší, a tak nepovolí průjezd jak naftovým, tak benzínovým vozům.

První fáze začne už v roce 2024. Hlavním důvodem bude konaná letní olympiáda. Francouzi v tomto roce zakážou naftové motory. Francie jako státní území pak plánuje, že v roce 2040 by v zemi vůbec nesměla jezdit vozidla se spalovacími motory.

"Jde o dlouhodobé plánování ohledně strategie, která sníží skleníkové plyny. Doprava je jedním z hlavních zdrojů skleníkových plynů… a proto plánujeme do roku 2030 opustit auta se spalovacím motorem, respektive auta na fosilní paliva," řekl pařížský radní Najdovski.

Paříž dlouhodobě bojuje se smogem a jedná se o nejnavštěvovanější město na celém světě. Žije v ní 2,2 milionu obyvatel a ty hodlá radnice chránit před těmito vlivy.

Francouzská metropole byla navíc místem, kde byla v roce 2015 podepsána dohoda o ochraně klimatu. Ta si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období.