Roline

NKÚ zjistil nedostatky v mýtném systému

9. 1. 2018

Národní kontrolní úřad prověřil mýtný systém a objevil nedostatky ke kterým v uplynulých letech došlo.

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na zhodnocení mýtného systému a přišel se svými závěry. Mýtný systém v České republice v letech 2007-2016 vybral na mýtném 78,5 miliardy korun. Náklady se za stejnou dobu vyšplhaly na 24 miliard korun. Jde tedy zhruba o třetinu z vybrané částky.

„Průměrná provozní nákladovost za celé období – tedy bez zohlednění nákladů na vybudování mýtné infrastruktury – byla 24 procent,“ komentuje NKÚ. Dle zjištění NKÚ byly některé náklady naprosto zbytečné. Jako příklad uvádí nákup satelitního systému za 770 milionů korun, který nakonec nebyl využit.

Rovněž je kritizováno, že společný evropský systém pro výběr mýtného měl být v rámci České republiky nasazen už v roce 2012. Stalo se tak ale až na závěr minulého roku. V roce 2016 navíc byla smlouvou prodloužena spolupráce se společností Kapsch v rozporu se zákonem. Dle NKÚ je dokonce vyhrazeno 58 milionů na veřejnou kampaň, která je naprosto zbytečná, neboť je mýtný systém veřejně známou záležitostí.

Vloni zaplatily kamiony v Česku na mýtném rekordních 10,4 miliardy korun. Za celých 11 let svého fungování vybral mýtný systém pro stát od dopravců téměř 88 miliard Kč.