Roline

Německo začíná hledat provozovatele mýtného systému pro osobní vozy

13. 7. 2017

V Německu se od roku 2019 počítá se zavedením mýtného systému pro osobní vozidla.

Německo se aktivně připravuje na zavedení mýtného systému i pro osobní automobily. Počítá se s tím od roku 2019, kdy bude systém již aktivní. V současné době Německo hledá vhodného poskytovatele celého systému. Evropská komise již vyjádřila souhlas k tomu, aby mohl být systém zaveden.

Nový provozovatel mýtného systému se bude hledat koncem roku

Společnost, která uspěje ve výběrovém řízení, bude mít na starost stanovení výše mýtného pro každý vůz individuálně, dle jeho motorizace a emisní třídy. Rovněž bude nutné zavést také kontrolní systém. Ten bude mít na starost rozeznávat jednotlivé SPZ a společně s databází bude zjišťovat, zda je mýtné skutečně hrazeno.

Mýtné pro osobní vozy začne platit od roku 2019

Firma, která v tendru uspěje tak získá kontrakt na 12 let s možností prodloužení o další 3 roky. V Německu plánují provést výběr během letošního podzimu, tedy po parlamentních volbách. Pro majitele vozidel v Německu nedojde k velké změně. Částku, kterou za mýtné zaplatí, si totiž mohou odečíst na dani z daného vozidla. Ti, kteří vlastní nová vozidla s emisní třídou EURO 5 a EURO 6 dokonce ušetří, jelikož poplatky z mýtného budou nižší, než tomu bylo dosud.

Zahraniční řidiči a dopravci jsou tedy vůči německým řidičům značně v nevýhodě. Nemají žádnou možnost, jak by mohli na mýtném ušetřit.