Roline

Němci testují možnosti elektrické dálnice

2. 5. 2017

V budoucnu by i silniční nákladní doprava mohla být poháněna elektricky.

Každým rokem dochází k posouvání technologií v rámci nákladní dopravy. Silniční nákladní doprava se rovněž snaží o pokrok, a tak vzniká zajímavý projekt německé vlády a společnosti Siemens. Do budoucna se počítá s tím, že by se tento druh pohonu využil na německých a následně i dalších dálnicích.

Německé tažení za ekologičtější dopravu

Princip spočívá v tom, že nákladní vozidla budou mít elektrický pohon, který bude poháněn za jízdy pomocí přidělaných pantografů. Nad dálnicí budou zavěšeny troleje, které povedou elektřinu. Trolejové vedení bude pouze v pravém jízdním pruhu.

V případě že bude chtít kamion předjíždět, sklopí pantografy, předjede vozidlo před sebou a po zařazení se znovu připojí. Baterie vydrží nabitá jen několik kilometrů. Čistě na ni nebude možné jet delší trasy.

Testování je v plném proudu

Princip je stejný jako vlakových souprav nebo například u trolejových vozidel. Kromě toho, že Německo se snaží utlumit jadernou energii, tak je zde také snaha o čistější ovzduší. Do roku 2050 by tento způsob přepravy měl být běžnou záležitostí.

Německé testování probíhá zatím na šestikilometrovém úseku dálnice u města Templin. Nejsou však první, kdo s touto technologií pro silniční dopravu přišel. Ve Švédsku nedaleko Stockholmu již byla technologie testována. V současné chvíli je test prováděn na vozidlech Mercedes-Benz a Scania.