Roline

Návrh na zrychlení výstavby dopravních staveb se blíží ke schválení

4. 6. 2018

V brzké době by mohl být schválen návrh na zrychlení dopravních staveb. Sněmovna by jej měla projednat do 14 dnů.

Poslanecký návrh, který by měl urychlit výstavbu významných dopravních staveb, se přiblížil ke svému závěrečnému schvalování. Novela zákona by však měla být schválena v upravené podobě. Zahrnuje, jak urychlení silniční, tak i vodní a energetické infrastruktury. Kupříkladu namísto předběžné držby pozemků by se na zákonem stanovený seznam staveb vztahovalo mezitímní rozhodnutí. U všech staveb, na které se zákon vztahuje, by pak byla dvouměsíční lhůta pro vydávání závazných stanovisek v povolovacím řízení.

Novela by i s navrženými změnami mohla Sněmovnou projít za dva týdny. Jsou pod ní podepsaní poslanci všech sněmovních stran. Spousta z nich vyjadřovala obavy, zda navržený institut předběžné držby nenarazí u Ústavního soudu. Pokud by se na něj někdo obrátil. Sněmovní hospodářský výbor místo toho navrhl řešení v podobě mezitímního rozhodnutí. Stavba by v takovém případě mohla začít a pokračovat nezávisle na sporu o výši náhrady za pozemek. Vyvlastnitel by tak požádal o rozhodnutí, úřad by v prvním kroku mohl zahájit stavební práce a v druhém kole by pak řešil případný spor o výši náhrady.

Návrh pro urychlení výstavby nových staveb se konečně dostane k projednání

Mikuláš Ferjenčík za stranu Pirátů poznamenal, že novela zcela nepochybně skončí u Ústavního soudu, protože představuje až příliš významný zásah do vlastnických práv. Novela by také zahrnovala fakt, že pokud by úřad nevydal rozhodnutí do 60 dnů, tak by se jeho nevyjádření bralo jako stav, kdy nemá námitky. To by mělo donutit úřady, aby svá stanoviska vydávaly včas.

Bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura prohlásil, že pokud stát neodpovídá investorovi skrze své orgány včas, není to tím, že by byl zdržován externími vlivy, ale jde o špatnou koordinaci svých složek. Což má za následek příliš dlouhé jednání, a lhůty se tak protahují až na 15 měsíců.

Hospodářský výbor také doporučil rozšířit seznam významných dopravních staveb, na které by se mělo prozatímní rozhodnutí vztahovat. K seznamu již přibylo i pražské metro, nová paralelní dráha na pražské letiště či obchvat Brna.

Velké dohady jsou poté ohledně staveb v lodní a železniční dopravě.