Roline

Na Slovensku se rovněž zvedl zisk z mýtného systému

23. 1. 2018

Mýtný systém na Slovensku zvýšil své zisky.

Stejně jako v České republice, tak i na Slovensku se zisk z kamionové a autobusové dopravy rapidně zdvihl. Za loňský rok se dosáhlo nového rekordu a byla poprvé překročena částka 200 milionů eur (4,89 miliardy korun). Provozovatel systému, slovenská společnost SkyToll, zveřejnila tyto údaje. Značnou část veškerých výnosů, ale pohltily náklady na jeho provoz.

Zvýšený výnos lze kromě ČR pozorovat i na Slovensku

Oproti předchozímu roku, došlo k nárůstu o čtyři procenta ohledně plateb, slovenských dopravců. Přes dvě pětiny tvoří příjmy od zahraničních dopravců. Zejména z Polska, České republiky a Maďarska.

Na Slovensku je výběr mýtného provozován za jízdu po vybraných úsecích na silnic první třídy, dálnicích a rychlostních silnicích. Týká se to autobusů, nákladních vozidel s hmotností nad 3,5 tuny. Sazba mýtného pak závisí, na tom, jakou má vozidlo hmotnost, počet náprav a jakou splňuje emisní třídu.

SkyToll provozuje mýtný systém na Slovensku, a to od zavedení v roce 2010. Zakázku společnost získala na 13 let, přičemž je systém založen na satelitní technologii. SkyToll je rovněž jednou ze čtyř společností, které se ucházejí o post nového správce mýtného systému.