Roline

Na mýtném systému se za červenec vybralo meziročně o 6 procent více

19. 9. 2017

Mýtné v České republice zažívá nárůst. Meziročně se zvýšil výnos za červenec o 6%.

Letošní červenec přinesl nárůst, co se týče výnosů na mýtném systému. Oproti minulému roku se podařilo vybrat o 6% více. Největší podíl z celkové částky mají kamiony, které přesahují hmotnost 12 tun. Jejich podíl tvoří z celku 91%.
Může za to zvyšující se intenzita kamionové dopravy. Vybraná částka za červenec činí 808 milionů korun. Meziročně se zvýšil počet mýtných transakcí o 8%. Aktuálně se za 7 měsíců v letošním roce vybralo přes 5,97 miliardy korun. Dá se tak očekávat, že loňský rekord, který byl těsně pod 10 miliard, bude překročen.

Aktuálně výběr probíhá skrze mikrovlnné brány

Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Náklady na provoz systému dosáhly zhruba 15 procent z celkové vybrané částky.

Aktuálně ministerstvo dopravy hledá nového provozovatele mýtného systému, který vzejde z tendru, který právě probíhá. Do 24. srpna mají možnost kandidáti podávat přihlášky. O novém provozovateli mýtného systému vás budeme informovat.