Roline

Na dálnici D1 operuje vozidlo Kolonel

28. 8. 2017

Řidiči na dálnici D1 mohou narazit na vozidlo s názvem Kolonel. Tento vůz je včas varuje před kolonou na dálnici.

Na D1 nově operuje vozidlo s názvem Kolonel. Spousta řidičů si stěžovala na náhlé kolony na dálnici D1. Ty se tvoří zcela nahodile a mnohdy bývají velmi nebezpečné. Takzvané plovoucí vozidlo „Kolonel“ má za úkol na tyto situace upozorňovat již předem.

Kolonel upozorňuje předem na tvořící se kolonu

Poté co se kolona vytvoří, tak toto vozidlo se zařadí 500 metrů za ní v odstavném pruhu. Vozidlo disponuje světelným panelem, který upozorňuje řidiče na kolonu už předem. Vozidlo má také signalizační polepy a postupně se posouvá s kolonou.

Petr Endrle ze společností Pretol, která vozy na dálnici posílá, komentuje výběr názvu vozidla takto: „Vozidlu přezdíváme kolonel. Kolonel sice znamená anglicky plukovník, ale my mu tak říkáme prostě proto, že pracuje v kolonách.“

Pro dálnici D1 jsou v pohotovosti dva vozy

Využívána jsou vozidla Mercedes-Benz Sprinter. Společnost disponuje dvěma takovými vozy. Jejich operační sektor je mezi 44. a 142. kilometrem. Varovat o koloně vyjíždí vozidla zhruba jednou za dva dny. Pohotovost ale drží 24 hodin, a to i o víkendech.

Společnost dodává, že v období prázdnin není znát, že by v určitou dobu byl provoz hustší. Díky dovoleným se po dálnici pohybuje poměrně dost vozidel v průběhu celého dne. Většina výjezdů je však v dopoledních hodinách.